Wojewoda Zdzisław Sipiera w uzgodnieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków powołał prof. Jakuba Lewickiego na stanowisko Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - poinformowała PAP w środę rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.
Lewicki zastąpił na tym stanowisku Barbarę Jezierską, która pełniła obowiązki od lutego 2016 r. Jej rezygnację ze stanowiska wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przyjął we wtorek. Jego rzeczniczka mówiła wówczas, że Jezierska nie przedstawiła powodów rezygnacji. W komunikacie zamieszczonym na stronie urzędu wojewódzkiego także nie wyjaśniono, dlaczego zrezygnowała ona ze stanowiska.
Jakub Lewicki ukończył konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Łączył je ze studiami na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1999 r. otrzymał stopień doktora na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora uzyskał postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy we wrześniu 2016 r.
Jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kierownikiem Zakładu Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych, gdzie wykłada konserwację zabytków oraz historię architektury. Autor książek i ponad 140 artykułów naukowych w wydawnictwach międzynarodowych i ogólnopolskich oraz ponad 120 niepublikowanych opinii i opracowań konserwatorskich. Wygłosił blisko 100 referatów na sesjach naukowych.
Prof. Lewicki jest członkiem ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), przewodniczącym Komisji Ochrony i Konserwacji Architektury Modernistycznej ICOMOS i wiceprezesem Sekcji Polskiej DOCOMOMO (International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement). Należy również do organizacji krajowych: Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Działa także jako rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie: architektura i budownictwo, specjalizacja architektura nowożytna; ocena wartości i konserwacji architektury historyzmu i modernizmu (lata 2008–2012) oraz ocena badań i konserwacji architektury; ocena wartości zabytkowej architektury pod kątem wpisu do rejestru lub ewidencji zabytków (obecnie).
Stworzył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego nowy profil kształcenia łączącego ochronę zabytków i ochronę przyrody – kierunek Ochrona Dóbr Kultury i Środowiska. W karierze dydaktycznej wykładał m.in. historię architektury na architekturze na Politechnice Warszawskiej oraz konserwację zabytków i historię architektury na historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pełnił także funkcję dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Do zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków należy m.in. prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on również wojewódzkie plany opieki nad zabytkami, wykonując swoje zadania z pomocą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. (PAP)
akn/ agz/