Zjednoczenie różnych środowisk w Polsce wokół projektu zorganizowania wystawy EXPO w 2022 roku w Łodzi to - zdaniem sekretarza Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) Vincente Loscertalesa - silny argument za kandydaturą tego miasta. Decyzję BIE poznamy w listopadzie.
Szef Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) Choi Jai-Chul powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, że delegacja BIE, która od 3 kwietnia badała możliwości Łodzi pod kątem zorganizowania tam wystawy EXPO w 2022, zakończyła swoją misję.
"Spotkaliśmy się z przedstawicielami bardzo licznych środowisk, zarówno z administracji rządowej, samorządów, jak i z przedstawicielami biznesu i świata akademickiego. Było wiele okazji do ciekawych rozmów, podczas których potwierdziliśmy, że projekt organizacji EXPO cieszy się bardzo dużym poparciem. Byliśmy świadkami, ile dynamizmu jest w Łodzi, a także, jak wiele historii sukcesu jest związanych z rewitalizacją poszczególnych miejsc w tym mieście. Kandydaturę Łodzi przedstawimy na najbliższym posiedzeniu generalnym BIE. Teraz zaczyna się ten wyścig, więc proszę państwa, abyście się do niego przygotowali" - mówił Choi Jai-Chul.
Tematem przewodnim wystawy EXPO'22 ma być rewitalizacja. "W Łodzi jest bardzo wiele przykładów bardzo udanych rewitalizacji, mogą one być częścią wystawy. W tym mieście są osoby, które od wielu lat zajmują się projektami rewitalizacyjnymi z wielkim pietyzmem i wielka energią, co stanowi bardzo duży atut" - mówił Vincente Loscertales.
Sekretarz Biura BIE Vincente Loscertales mówił: "Dzisiejsze spotkanie stanowi ukoronowanie bardzo ciekawego tygodnia. Przygotowania do EXPO 2022 stanowią, jak widzieliśmy tu jasno, projekt ogólnokrajowy, wokół którego zrzesza się zarówno administracja centralna, jak i samorządowa. Projekt cieszy się też powodzeniem wśród mieszkańców Łodzi. Takie zjednoczenie jest ważnym czynnikiem sukcesu organizacji w Polsce EXPO'22. Dostrzegamy bardzo dużą spójność społeczną, zjednoczenie wokół tego projektu różnych grup społecznych, zobaczyliśmy, że różne środowiska w Łodzi solidarnie popierają kandydaturę tego miasta, jako organizatora EXPO. Jest to czynnik absolutnie kluczowy, aby taka wystawa światowa mogła gdzieś mieć miejsce, nie można organizować takiego wydarzenia wbrew mieszkańcom, trzeba je organizować dla nich i razem z nimi - i tak właśnie dzieje się w Łodzi" - podkreślił Loscertales.
Tematem przewodnim wystawy EXPO'22 ma być rewitalizacja. "W Łodzi jest bardzo wiele przykładów bardzo udanych rewitalizacji, mogą one być częścią wystawy. W tym mieście są osoby, które od wielu lat zajmują się projektami rewitalizacyjnymi z wielkim pietyzmem i wielka energią, co stanowi bardzo duży atut" - mówił Loscertales.
Sekretarz BIE dodał, że komisja ewaluacyjna przygotuje raport, który przedstawi Komitetowi Wykonawczemu BIE. Ten przekaże raport do Zgromadzenia Generalnego BIE. "Następnie zacznie się naprawdę trudna część, bo trzeba będzie przekonać wszystkich członków naszej organizacji - 168 państw członkowskich - do tego, że Łódź jest najlepszym wyborem na organizację EXPO' 22. Przed wami ciekawe szczęść miesięcy, które, mam nadzieję, doprowadzą do zorganizowanie EXPO' 22 w Łodzi" - dodał Loscertales.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: "To jest olbrzymia szansa dla naszego miasta, to jest olbrzymia szansa dla Polski i chcemy z niej skorzystać, chcemy pokazać światu nową, uśmiechniętą twarz Polaków i odbudowującej się Łodzi".
Misja BIE, która gościła w Polsce od 3 kwietnia, została przyjęta zarówno przez premier Beatę Szydło, jak i przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Zapoznała się także z merytorycznym programem przygotowywanej w Polsce wystawy, z biznesplanem tej imprezy. W środę, razem z ministrem kultury Piotrem Glińskim członkowie misji zwiedzili zrewitalizowaną elektrociepłownię EC1, w której powstały najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Elektrociepłownia EC1 znajduje się na terenie Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), które zostało wyznaczone jako miejsce wystawy.
Misje weryfikacyjne są elementem procesu aplikacyjnego o EXPO. Przedstawiciele BIE wizytują wszystkich trzech kandydatów ubiegających się o organizację wystawy w 2022 r. Przed przyjazdem do Polski zdążyli odwiedzić Stany Zjednoczone, które ubiegają się o organizację wystawy w Minneapolis. Po Łodzi mają w planach podróż do Buenos Aires w Argentynie.
"Chciałbym podkreślić, jak ważna dla nas - całej Polski, ale też dla Łodzi, jest organizacja wystawy EXPO 22 w Polsce, w Łodzi. Jest to wspólny wysiłek, który podejmujemy, zarówno jako administracja rządowa, samorządy wspólnie ze społeczeństwem i biznesem. Organizacja tej wystawy i jej efekty mają duże znaczenie gospodarcze dla naszego kraju" - powiedział pełnomocnik rządu polskiego do spraw EXPO, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Misje weryfikacyjne są elementem procesu aplikacyjnego o EXPO. Przedstawiciele BIE wizytują wszystkich trzech kandydatów ubiegających się o organizację wystawy w 2022 r. Przed przyjazdem do Polski zdążyli odwiedzić Stany Zjednoczone, które ubiegają się o organizację wystawy w Minneapolis. Po Łodzi mają w planach podróż do Buenos Aires w Argentynie.
Wystawa w Łodzi miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Tematem przewodnim wystawy ma być rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.
Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji EXPO 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest obecnie pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich BIE. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden. Promocja projektu zaczęła się w czerwcu 2016 r., gdy po raz pierwszy ogłoszono, że Łódź będzie ubiegać się o organizację International EXPO.
International EXPO, czyli tzw. małe EXPO, są organizowane co 5 lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Najbliższe "małe EXPO" odbędzie się latem 2017 r. w Astanie (Kazachstan). Jego temat to "Future Energy", czyli problematyka związana m.in. z pozyskiwaniem energii, globalnym ociepleniem i zmianami klimatu. (PAP)
aszw/ agz/