W ciągu dwóch lat w tzw. Nowym Centrum Łodzi powstanie "Brama Miasta" – poinformował w poniedziałek inwestor, firma Skanska. W kompleksie biurowców obok Dworca Łódź-Fabryczna znajdzie się 4 tys. miejsc pracy oraz otwarta przestrzeń dla mieszkańców i turystów.
Przedstawiciele dewelopera w poniedziałek zaprezentowali w Łodzi swój najnowszy projekt - program urbanistyczny, obejmujący obszar o powierzchni 100 ha, którego centralnym miejscem jest nowy podziemny Dworzec Łódź-Fabryczna. W ciągu najbliższych lat zaniedbane do tej pory tereny miejskie mają zamienić się w atrakcyjną przestrzeń publiczną z obiektami biurowymi, usługowymi i mieszkalnymi.
"Dziś otwieramy kolejny etap rozwoju tej przestrzeni. Najpierw inwestowało tu miasto, m.in. rewitalizując dawną elektrociepłownię EC-1, a teraz wkraczają inwestorzy prywatni. Budynek +Bramy Miasta+ ma połączyć te dwa światy - starej Łodzi i zupełnie nowego oblicza miasta. Będzie on też dostępny dla wszystkich, bo na wyższych piętrach powstaną powierzchnie biurowe, a na paterze otwarta przestrzeń publiczna" – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Dyrektor zarządzający Skanska Property Poland Arkadiusz Rudzki przyznał, że "Brama Miasta", którą deweloper zbuduje na zakupionej od magistratu za 28,4 mln zł netto działce, ma być jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków Nowego Centrum Łodzi (NCŁ).
"Inwestycja będzie składała się z dwóch budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu 40 tysięcy m kw., w których znajdzie się 4 tys. miejsc pracy. W najwyższych miejscach biurowce sięgną 15 kondygnacji, a pomiędzy nimi powstanie przejście będące symboliczną bramą pomiędzy dworcem Łódź-Fabryczna a historyczną częścią miasta. Przestrzeń miejska wokół budynków i pomiędzy nimi została zaprojektowana w taki sposób, żeby mieszkańcy, pracownicy i turyści mogli swobodnie z niej korzystać" – tłumaczył.
Autor projektu Przemysław Łukasik ze studia projektowego Medusa Group dodał, że na najniższych kondygnacjach znajdą się restauracje, kawiarnie, pracownie rzemieślnicze, zieleń i ławki, dzięki czemu będzie to atrakcyjne miejsce do pracy na świeżym powietrzu, spotkań oraz wydarzeń kulturalnych i inicjatyw, takich jak np. kino letnie.
"To będzie nieogrodzona działka i marzy nam się, by to miejsce zasymilowało się z mieszkańcami, będąc dla nich miejscem spędzania wolnego czasu, czy turystami, którzy będą mogli poczekać tu na pociąg" – powiedział.
Biurowce mają nawiązywać do dawnego, fabrycznego charakteru miasta poprzez zastosowanie na elewacji rdzawego kortenu - materiału, którego barwa nawiązuje do cegły. Powstanie też ceglane patio oraz dwupoziomowy parking podziemny na 230 miejsc dla samochodów i 200 dla rowerów. Na wyższych kondygnacjach, oprócz powierzchni biurowych, przewidziano m.in. taras widokowy oraz restauracje.
Dyrektor Rudzki nie chciał podać kosztów budowy, ponieważ - jak tłumaczył - trwają jeszcze prace na finalnym budżetem. Poinformował, że na działce ruszyły już pierwsze prace przygotowawcze, a w ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie się właściwa budowa. Inwestycja ma zakończyć się w ciągu dwóch lat.
Dla Skanski jest to druga inwestycja w NCŁ. W tym roku ma bowiem zostać oddany do użytku budowany przez to przedsiębiorstwo biurowiec "Nowa Fabryczna", który – jak poinformował Rudzki - został już niemal w całości wynajęty.
Podkreślił on, że Łódź jest obecnie bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, o czym ma świadczyć m.in. wysoki poziom najmu powierzchni biurowej i niski wskaźnik pustostanów. Rudzki zwrócił uwagę, że połowa z ok. 125 tys. m kw. znajdującej się w budowie nowoczesnej powierzchni biurowej jest już zabezpieczona umowami przednajmu. Swoje centra usług rozwijają tu m.in. Fujitsu, Xerox, Accenture, Cybercom, Whirlpool czy Infosys, a w samym sektorze pracuje już ponad 15,6 tys. osób. (PAP)
bap/ pad/