Teatr kameralny, ośrodek kultury hip-hop, warsztaty rękodzieła – te i inne pomysły zostaną wkrótce zrealizowane w Katowicach dzięki konkursowi „Lokal na kulturę”. Autorzy najlepszych pomysłów będą mogli użytkować miejskie pomieszczenia po preferencyjnych stawkach czynszu.
Konkurs na najem wolnych, należących do miasta lokali użytkowych jest organizowany od 2013 r. Ogłaszając kolejne edycje lokalne władze chcą wzbogacić kulturalny krajobraz miasta i zmienić wizerunek Katowic - ze stereotypowej stolicy węgla na prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny. Dotychczas w ramach konkursu miasto wystawiło kilkadziesiąt lokali.
W obecnej, ósmej edycji konkursu miasto zaoferowało ich 10. Najemców będzie miało pięć z nich, na pozostałe nikt nie złożył oferty. Największym powodzeniem cieszyły się pomieszczenia przy ul. Warszawskiej 25a, które chciało użytkować aż 15 podmiotów. Za najatrakcyjniejszy pomysł na to miejsce lokalne władze uznały organizację zajęć i imprez przybliżających kulturę hip-hop. Mają się w nim odbywać zajęcia taneczne, muzyczne i plastyczne.
Przy ul. Chopina 8 zostanie zrealizowany projekt stowarzyszenia „Artyści Tułacze” - teatr kameralny i centrum kulturowe Teatr Młody. Mają w nim być organizowane próby teatralne oraz zajęcia taneczne, muzyczne, koncerty, spektakle i wystawy.
W lokalu przy al. Korfantego 78a powstaną „Unikaty” - miejsce dla lokalnych twórców do prezentacji ich dorobku, do tworzenia i edukacji w zakresie projektowania i kolekcjonerstwa. Ma to być także miejsce spotkań twórców w dziedzinie nowych technologii.
Galeria sztuki „Kuźnia obrazu” powstanie z kolei przy ul. Kościuszki 5. Będą się w niej odbywać np. wystawy multimedialne, zajęcia dla dzieci z zakresu fotografii i warsztaty fotograficzne dla seniorów. Natomiast w lokalu przy Sienkiewicza 21 będą organizowane warsztaty rękodzieła oraz spotkania z artystami.
Konkurs „Lokal na kulturę” ma na celu ułatwienie startu inicjatywom cennym dla rozwoju miasta w obszarze kultury. Wsparcie magistratu polega na udostępnieniu lokali komunalnych po preferencyjnych stawkach czynszu.
Dzięki konkursowi w Katowicach powstały m.in. Muzeum Historii Gitary przy ul. Krzywej czy stowarzyszenie Hackerspace Silesia przy ul. Ondraszka - skupiające kreatywnych ludzi z różnych obszarów zainteresowań, związanych z technologiami i spotykających się w miejscu, gdzie mogą tworzyć, integrować się oraz realizować projekty. Przy ul. Sienkiewicza działa stowarzyszenie Klub Jagielloński, Ośrodek Studiów o Mieście, który prowadzi otwarte spotkania z kulturą, warsztaty dla licealistów w ramach Młodzieżowego Uniwersytetu.
Agencja Artystyczna Art Vibe zdobyła w jednej z poprzednich edycji konkursu pomieszczenia przy ul. Czecha, aby zorganizować tam centrum wokalno-instrumentalne z nauką śpiewu i gry, kursy improwizacji jazzowej dla wokalistów i instrumentalistów, warsztaty muzyczne i spotkania. Z kolei w Fundacji Kultura Obrazu przy ul. Kordeckiego powstało fotograficzne archiwum społeczne katowiczan i galeria. (PAP)
kon/ agz/