Ponad 50 tys. osób odwiedziło przez rok Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Placówka została otwarta pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Wystawa główna muzeum koncentruje się wokół głównego eksponatu – oryginału rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Siedziba Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku. Powierzchnia wystawiennicza muzeum to ponad 4 tys. metrów kw., a wystawa główna jest prezentowana w kilkunastu salach.
„Przez rok wystawę stałą odwiedziło prawie 25 tys. osób oraz ponad 19 tys. dzieci i młodzieży w ramach regularnych lekcji muzealnych (…) Dodatkowo ponad 7,7 tys. osób wzięło udział w różnych wydarzeń organizowanych w muzeum, m.in. w sobotnich warsztatach rodzinnych, spotkaniach autorskich, wykładach czy koncertach promujących młodych muzyków” - poinformowała PAP Beata Bartecka z Muzeum Pana Tadeusza.
Wystawa stała składa się z trzech modułów. Pierwszy to opowieść o rękopisie "Pana Tadeusza" i kontekstach czytania tego dzieła – historycznym, kulturowym, biograficznym i literackim. Kolejny moduł poświęcony jest epoce romantyzmu i obrazowi świata, w którym pisał Mickiewicz. Ostatni z modułów wystawy zaś postaciom Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Władysława Bartoszewskiego, którzy przekazali kilka lat temu swoje zbiory książek, zapisków i dzieł sztuki do Ossolineum. Spuścizna po nich prezentowana jest w Gabinetach Świadków Historii.
Bartecka przypominała również, że ciągu minionego roku zorganizowano także kilka ekspozycji czasowych. Były to m.in. wystawa poświęcona modzie i obyczajom w PRL, czy ekspozycja o współpracy poety Tadeusza Różewicza i twórcy grafik Eugeniusza Geta-Stankiewicza.
W tym roku muzeum planuje m.in. wystawę grafik i rzeźb Guentera Grassa oraz organizację Festiwalu Tradycji Literackich Mickiewicz-Różewicz. „Na 2018 r. muzeum przygotowuje odsłonę trzeciej części wystawy stałej poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi” - podała Bartecka.(PAP)
pdo/ itm/