Kultura i sztuka po 1989 roku

30.04.2017

Ponad 50 tys. osób odwiedziło przez rok Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński

Ponad 50 tys. osób odwiedziło przez rok Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Placówka została otwarta pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Wystawa główna muzeum koncentruje się wokół głównego eksponatu – oryginału rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Siedziba Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim rynku. Powierzchnia wystawiennicza muzeum to ponad 4 tys. metrów kw., a wystawa główna jest prezentowana w kilkunastu salach.

„Przez rok wystawę stałą odwiedziło prawie 25 tys. osób oraz ponad 19 tys. dzieci i młodzieży w ramach regularnych lekcji muzealnych (…) Dodatkowo ponad 7,7 tys. osób wzięło udział w różnych wydarzeń organizowanych w muzeum, m.in. w sobotnich warsztatach rodzinnych, spotkaniach autorskich, wykładach czy koncertach promujących młodych muzyków” - poinformowała PAP Beata Bartecka z Muzeum Pana Tadeusza.

Wystawa stała składa się z trzech modułów. Pierwszy to opowieść o rękopisie "Pana Tadeusza" i kontekstach czytania tego dzieła – historycznym, kulturowym, biograficznym i literackim. Kolejny moduł poświęcony jest epoce romantyzmu i obrazowi świata, w którym pisał Mickiewicz. Ostatni z modułów wystawy zaś postaciom Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Władysława Bartoszewskiego, którzy przekazali kilka lat temu swoje zbiory książek, zapisków i dzieł sztuki do Ossolineum. Spuścizna po nich prezentowana jest w Gabinetach Świadków Historii.

Bartecka przypominała również, że ciągu minionego roku zorganizowano także kilka ekspozycji czasowych. Były to m.in. wystawa poświęcona modzie i obyczajom w PRL, czy ekspozycja o współpracy poety Tadeusza Różewicza i twórcy grafik Eugeniusza Geta-Stankiewicza.

W tym roku muzeum planuje m.in. wystawę grafik i rzeźb Guentera Grassa oraz organizację Festiwalu Tradycji Literackich Mickiewicz-Różewicz. „Na 2018 r. muzeum przygotowuje odsłonę trzeciej części wystawy stałej poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi” - podała Bartecka.(PAP)

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL