Nauczanie języka polskiego, organizacja wakacyjnych wyjazdów polonijnych, możliwość powrotu części Polaków do kraju - to tematy, które podejmie marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas sobotniego spotkania z przedstawicielami Polonii w Sztokholmie.
Marszałek będzie przebywał z wizytą w stolicy Szwecji w sobotę. Razem z nim do Sztokholmu udaje się wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, przewodnicząca senackiej komisji Spraw Emigracji i Łączności Janina Sagatowska oraz delegacja senatorów.
W czasie wizyty Karczewski spotka się z ambasadorem RP w Szwecji Wiesławem Tarką. Weźmie też udział w pikniku z udziałem przedstawicieli Polonii oraz lokalnych społeczności, m.in.: Kongresu Polaków, Zrzeszenia Organizacji Polonijnych, Związku Nauczycieli Polskich w Szwecji, harcerzy polskich.
Ponadto marszałek Senatu odwiedzi Oratorium Quo Vadis, prowadzone przez Salezjanów.
"Podtrzymuję tradycję, która została wprowadzona przez mojego poprzednika, marszałka Bogdana Borusewicza, wyjazdu do Polonii w dniu lub okolicach dnia Polonii i Polaków za granicą. Ponieważ w tym roku 2 maja odbywały się w Warszawie uroczystości związane z dniem Polonii oraz dniem Flagi, więc ten termin wyjazdu przesunęliśmy na 6 maja" - powiedział w piątek Karczewski dziennikarzom.
Zaznaczył, że podczas wizyty w Sztokholmie zamierza "spotkać się z Polakami tam mieszkającymi, poznać ich problemy i troski". Podkreślił, że Polonia w Szwecji jest liczna i że znalazło tam swoje miejsce m.in. wielu polskich lekarzy.
"Chcemy rozmawiać o przyszłości Polaków w Szwecji, ich oczekiwaniach i o tym, jak chcą podtrzymywać więzi z Polską - tradycją i językiem. Zwrócimy uwagę na najważniejszą sprawę - czyli kontakt z polskim językiem i możliwość nauczania polskiego języka, który jest elementem scalającym Polonię" - zapowiedział Karczewski.
"Będziemy rozmawiali również o możliwości powrotu do Polski, jeśli nie na stałe - to chociaż przyjazdów wakacyjnych, szczególnie dedykowanych dzieciom i młodzieży, obozach, które organizowane są w Polsce z możliwością nauki języka polskiego, zwiedzania polskich zabytków, zapoznawania się z polską tradycją" - dodał marszałek Senatu.
Zaznaczył, że w tych wyjazdach powinni brać udział również młodzi ludzie z Polski, "by można było integrować młodzież polonijną z Polską, ale też, by mówić razem w języku polskim".
"Będziemy rozmawiali także o możliwościach zintensyfikowania kontaktów gospodarczych między Warszawą a Sztokholmem" - poinformował Karczewski. (PAP)
wni/ js/