Dziesięciu wykonawców weźmie udział w konkursie rozpoczynającego się w piątek 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie).
Celem imprezy, organizowanej przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury (BSCK) jest popularyzacja i promocja artystów reprezentujących szeroko rozumianą „piosenkę z klimatem” oraz wspieranie wykonawców, debiutujących w niszowych trendach kultury muzycznej – piosenki poetyckiej i turystycznej.
Uczestnicy festiwalu – wokaliści i zespoły - zaprezentują w konkursie dwa utwory. Przesłuchania zaplanowano na piątkowe popołudnie na scenie buskiego centrum kultury. Po koncercie odbędzie się spotkanie autorskie z Elżbietą Dzikowską, poświęcone wydawnictwu „Moje Ponidzie”, z fotografiami podróżniczki i dziennikarki. Wieczorem uczestnicy imprezy wezmą udział w spotkaniu integracyjnym przy Ławeczce Belona, stojącej przed gmachem BSCK.
W sobotę, przy dawnej synagodze w pobliskim w Nowym Korczynie będzie można posłuchać koncertu zespołu U Studni – występują w nim artyści, którzy przez wiele lat tworzyli grupę Stare Dobre Małżeństwo.
Finał imprezy w niedzielę – ponownie na scenie buskiego centrum kultury. O Grand Prix festiwalu zdecyduje profesjonalne jury - najlepszy wykonawca otrzyma statuetkę „Wiecznego Wędrowca”. Swoje nagrody przyzna też festiwalowa publiczność oraz internauci – głosowanie nadal trwa, a konkursowych piosenek można posłuchać na stronie www.bsck.busko.pl
Zaplanowano też koncert laureatów imprezy oraz gwiazdy festiwalu, wokalistki Ani Dąbrowskiej.
Imprezie będzie towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa prof. Jerzego Datki „Krajobrazy” - z widokami Tatr, Gorców i Ponidzia - prezentowana w holu BSCK.
Poeta, kompozytor, pieśniarz Wojciech Belon, urodził się w 1952 r. w Kwidzynie. Mieszkał i wychowywał się w Busku-Zdroju. Wraz z założoną przez siebie Wolną Grupą Bukowina zadebiutował latem 1971 r. na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie zdobył jedną z głównych nagród. Znaczącym sukcesem była pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974 r.
Belon był piewcą Ponidzia, w swoich piosenkach przenosił słuchaczy także w Bieszczady i Beskid Niski. Zmarł 3 maja 1985 r. w Krakowie. Został pochowany w Busku-Zdroju. W 2008 r. przed buskim domem kultury odsłonięto Ławeczkę Wojtka Belona. Od tego roku organizowany jest tam festiwal jego imienia.
„Kraina łagodności” – sformułowanie pochodzące z jednej z piosenek Belona - dało nazwę całemu ruchowi muzycznemu opartemu na literackim, często poetyckim tekście i ilustrującej go łagodnej, balladowej oprawie muzycznej. (PAP)
ban/ pat/