Utwory Karola Szymanowskiego, Josepha Haydna i Arnolda Schoenberga zabrzmią w piątek wieczorem podczas koncertu inaugurującego trzecią edycję Festiwalu Katowice Kultura Natura. Motywem przewodnim wydarzenia jest w tym roku Ziemia.
Gospodarz i współorganizator festiwalu - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach wykona utwory pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, z towarzyszeniem Kowieńskiego Chóru Państwowego i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Wystąpią również soliści: Katharina Magiera, Dietrich Henschel, Michael Pflumm, Martin Snell, Stephan Genz, Kurt Azesberger oraz Agata Zubel.
„Festiwal staje się znakiem rozpoznawczym Katowic, które są od blisko 2 lat Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej jego pomysłodawca prof. Eugeniusz Knapik z Akademii Muzycznej w Katowicach.
„Próbujemy stworzyć coś szczególnego, co łączy się również z miastem Katowice, z metamorfozami tej ziemi. Wyrażamy to w książce z programem i ukształtowaniu artystycznej wizji tej książki, ze zdjęciami Bartłomieja Barczyka i esejami 11 autorów, którzy odnieśli się do idei festiwalu” – dodał szef artystyczny NOSPR i dyrektor artystyczny Festiwalu Alexander Liebreich.
Podczas kolejnych festiwalowych koncertów – do 21 maja - melomani usłyszą dzieła muzyki kameralnej i symfonicznej, utwory wybitnych przedstawicieli różnych epok, od renesansu po współczesność. Wydarzeniem będzie prawykonanie utworu Pawła Mykietyna Wyliczanka na 3 głosy i 9 instrumentów.
Obok gospodarza Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i związanych z NOSPR Orkiestry Muzyki Nowej czy Cameraty Silesia zagrają światowej klasy zespoły: Budapest Festival Orchestra pod dyrekcją Ivana Fischera, Artemis Quartett, Graindelavoix oraz znakomici soliści, m.in. pianista Paul Lewis czy kontratenor Bejun Mehta. Festiwal zamknie już tradycyjnie koncert jazzowy z udziałem trębacza Enrico Ravy, któremu towarzyszyć będzie pianistka jazzowa Geri Allen.
Na zamówienie organizatorów festiwalu kompozytorka i wokalistka Agata Zubel przygotowała instalację muzyczną w mieszczącym się obok siedziby NOSPR Muzeum Śląskim. Będzie prezentowana będzie w muzealnych przestrzeniach Maszynowni szybu Bartosz, Warsztacie i Kuźni oraz Galerii jednego dzieła. Każde z tych miejsc stanowiło inspirację do powstania specjalnej muzyki, która zabrzmi w wykonaniu instrumentalistów Orkiestry Muzyki Nowej. Pomiędzy miejscami instalacji słuchaczy oprowadzać będzie obsługa Muzeum Śląskiego.
„Ucieszyłam się z tego zamówienia, ale to było też spore wyzwanie, bo co to znaczy ziemia, ten temat, dla nas wszystkich, ale też dla tej ziemi, gdzie festiwal się odbywa?” – powiedziała artystka podczas konferencji prasowej. Jak wyznała, zakochała się w przeznaczonych na jej projekt przestrzeniach „od pierwszego wejrzenia”.
„Wśród tych starych maszyn unosi się jeszcze duch tego, co tu się działo, jest historia i metafizyka. Byłam bardzo szczęśliwa, że mogłam te miejsca umuzycznić” – podkreśliła Agata Zubel.
Drugim wydarzeniem towarzyszącym były warsztaty muzyczne dla dzieci głuchych, słyszących dzięki wszczepionym implantom lub aparatom słuchowym. 14-osobowa grupa w wieku od 4 do 6 lat poznawała muzykę latynoamerykańską, instrumenty takie jak puzon, harfa, kotły i kontrabas, na koniec dzieci wzięły udział w próbie NOSPR w pełnym składzie.
„Wydaje się, że to my coś tym dzieciom dajemy, ale prawda jest taka, że kiedy widzimy te dzieci, to jak reagują, to my zyskujemy, widzimy jak ważna jest lub może być nasza muzyka” – powiedział Alexander Liebreich. (PAP)
lun/ itm/