Koncert Sinfonietty Cracovia z udziałem trzech solistów związanych z Filharmonią Wiedeńską zainauguruje 4 czerwca tegoroczną edycję festiwalu Theatrum Musicum w Krakowie. W programie wydarzenia, które potrwa przez całe lato, znalazło blisko 80 koncertów i spektakli.
Jak podkreślił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, Theatrum Musicum to wspólne przedsięwzięcie krakowskich instytucji muzycznych, odbywające się pod auspicjami Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego. Biorą w nim udział m.in. Sinfonietta Cracovia, Opera Krakowska, Capella Cracoviensis i Filharmonia Krakowska. „Wydarzenie to uzupełnia lukę w ofercie kulturalnej dla mieszkańców miasta i gości przebywających w Krakowie w okresie letnim” - zaznaczył.
Zgodnie z festiwalową tradycją, co roku wydarzenie inauguruje inna instytucja w nim uczestnicząca. W tej edycji będzie to orkiestra Sinfonietta Cracovia, która na pierwszy koncert zaprosiła trzech solistów związanych z Filharmonią Wiedeńską: Anneleen Lenaerts (harfa), Dietera Flury'ego (flet) oraz Johanna Hindlera (klarnet). Koncert poprowadzi dyrektor Sinfonietty Cracovii i muzyk Wiener Philharmoniker Jurek Dybał.
W repertuarze koncertu znalazły się m.in. dzieła muzyki polskiej, w tym poemat symfoniczny Feliksa Nowowiejskiego „Pożegnanie Ellenai”. W roli recytatora wystąpi Wojciech Pszoniak.
Koordynujący przedsięwzięcie Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracovensis podkreślił, że Theatrum Musicum to swego rodzaju platforma, która pod jednym hasłem oferuje krakowianom i gościom szeroki wybór wydarzeń artystycznych związanych z muzyką i kulturą klasyczną przez cały okres wakacji.
Na przełomie czerwca i lipca Sinfonietta Cracovia zaprasza na cykl koncertów w obiektach Muzeum Narodowego zatytułowany „Sinfonietta jest kobietą”. Podczas 21. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej (9 czerwca–2 lipca) zostaną zaprezentowane spektakle operowe i baletowe. Capella Cracoviensis zaprasza na wydarzenie „Muzyka w liturgii”.
W ramach przedsięwzięcia „Wawel o zmierzchu”, którego 10. edycja rozpocznie się 1 lipca zaplanowano koncerty plenerowe odbywające się na dwóch wawelskich dziedzińcach: mniejszy na dziedzińcu Batorego, na co dzień niedostępnym dla zwiedzających; oraz dużej orkiestry na dziedzińcu Arkadowym.
Plenerowy charakter będzie miał także Barbakan Festiwal, którego koncerty odbędą się wewnątrz krakowskiego Barbakanu. Filharmonia Krakowska zaprasza na letnie koncerty m.in. arie i duety z oper Mozarta w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W ramach Theatrum Musicum odbędą się także Festiwal Muzyki Polskiej, którego przewodnim kompozytorem jest w tym roku Karol Szymanowski oraz cykl koncertów kameralnych i organowych w kościele ewangelickim św. Marcina w Krakowie.
Wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda zauważył, że z każdą edycją Theatrum Musicum coraz odważniej wykracza poza granice Krakowa. W tym roku zaplanowano koncerty także m.in. w schronisku Murowaniec w Tatrach, w Nowym Sączu, Starym Sączu, Trzebini i Bieczu. (PAP)
rgr/ pat/