Prezentacja Krakowa, Warszawy i Kazimierza Dolnego, spektakl taneczny o królowej Bonie i maraton filmowy - to kilka imprez XV edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie. W jego ramach odbędą się też regaty na Tybrze i degustacja polskiego wina.
Głównym organizatorem rozpoczynającego się w czwartek przeglądu sztuki współczesnej, muzyki, teatru i kina jest jak co roku Instytut Polski w Wiecznym Mieście. Imprezy te wpisały się już na stałe do kalendarza kulturalnych wydarzeń w stolicy Włoch i często przyciągają tłumy.
Dyrektor Instytutu Agnieszka Bender powiedziała PAP, że tegoroczna tematyka Corso Polonia nawiązuje do tego, iż rok 2017 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły.
"Instytut Polski - dodała - przygotował duży projekt interdyscyplinarny poświęcony roli rzeki w budowie polskiego organizmu narodowego i państwowego na przestrzeni dziejów".
"Tworzące projekt wydarzenia poświęcone są przede wszystkim prezentacji regionów i miast, społecznie i kulturowo związanych z tą największą polską rzeką"- wyjaśniła Agnieszka Bender.
"Pragniemy zaprezentować rzymskiej publiczności serię różnych wydarzeń: wystaw, koncertów, spektakli, filmów i spotkań, które będą miały na celu ukazanie różnych aspektów związanych z królową polskich rzek” - zauważyła dyrektor Instytutu Polskiego.
Wielki przegląd kultury polskiej, organizowany zawsze w wielu punktach Rzymu otwiera czwartkowa prezentacja mniej znanego Włochom Kazimierza Dolnego. W Instytucie Polskim odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa tamtejszego artysty Jana Michalaka, która będzie czynna do końca września. Zaprezentowane też zostaną fotografie Wisły z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Jak co roku w ramach Corso Polonia zaplanowano też atrakcje dla dzieci.
W sobotę i niedzielę w parku Villa Borghese spektakl „Smok wawelski” przedstawi rzymski teatr San Carlino.
W galerii Fondazione Pastificio Cerere w ramach prezentacji młodej polskiej sztuki pod hasłem „Jaka jest pogoda w Polsce?” odbędą się spotkania z artystami Alicją Bielawską, Cezarym Poniatowskim, Dominikiem Ritszelem i Jakubem Woynarowskim.
W środę, 14 czerwca, w siedzibie Instytutu nad Tybrem zaplanowano spotkanie z okazji przypadającego w tym roku 25-lecia działalności tej placówki.
16 czerwca w teatrze w parku Villa Torlonia krakowski zespół dawnego tańca „Cracovia Danza” wystąpi ze spektaklem tanecznym „Maskarada królowej Bony”, przedstawiającym polsko-włoskie związki kulturowe w czasach renesansu.
O Zamku królewskim na Wawelu opowie w czasie tego wieczoru zastępca głównego inwentaryzatora Ojcumiła Sieradzka-Malec.
Jako wyjątkowe wydarzenie zapowiedziano regaty po Tybrze w sobotę, 17 czerwca, z udziałem dwóch stowarzyszeń wioślarzy: z Rzymu oraz z Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Zawody zakończy koncert Warsaw Sentimental Orchestra.
22 czerwca odbędzie się spotkanie „Polskie winnice nad Wisłą” z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Zaprezentują oni dzieje winiarstwa w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem regionu środkowej Wisły, gdzie znajdują się 32 winnice. Opowiedzą też o dorocznym święcie wina w zamku w Janowcu. Spotkanie połączone będzie z degustacją polskich win z tego regionu.
Ostatni dzień Corso Polonia, 24 czerwca, wypełni maraton filmowy w siedzibie Instytutu Polskiego. W jego ramach zapowiedziano projekcję filmu kryminalnego Jacka Bromskiego „Uwikłanie” na motywach powieści Zygmunta Miłoszewskiego, dramatu „Wśród nocnej ciszy” Tadeusza Chmielewskiego oraz „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.
Tegoroczne Corso Polonia zakończy wieczorem tego dnia koncert multimedialny inspirowany filmem „Rejs” Marka Piwowskiego. Odbędzie się on na barce zacumowanej na Tybrze w pobliżu siedziby Instytutu Polskiego. Na wielki finał zaplanowano puszczanie wianków świętojańskich. Podobną prezentację polskiej tradycji nocy świętego Jana nad Tybrem zorganizowano w 2013 roku i wywołała ona wtedy ogromne zainteresowanie rzymian.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/