Fotografie Madrytu, Malagi i Grenady z początku XX wieku można obejrzeć na nowej wystawie "Viva Espana!" w Fotoplastikonie Warszawskim. To szklane stereopary przedstawiające Hiszpanię w obiektywie mistrzów fotografii stereoskopowej. Wystawa czynna do 15 lipca.
"Ta niezwykła kolekcja jest mniej więcej tak samo wiekowa jak nasz fotoplastikon. Zdjęcia pochodzą sprzed ponad 100 lat z Hiszpanii, głównie z Andaluzji, choć nie tylko, i od wielu lat nie były nigdzie pokazywane" - powiedział podczas niedawnego otwarcia ekspozycji Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które opiekuje się stołecznym fotoplastikonem.
Fotografie na potrzeby wystawy udostępniło Muzeum Kinematografii w Łodzi, do którego na przełomie lat 50. i 60. trafiła znaczna część kolekcji. W Warszawie pozostało zaledwie osiem zdjęć ze stolicy Hiszpanii dołączonych do wystawy "Od Aten do Madrytu". "Teraz, po ponad 60-letniej rozłące, znów mogą być zaprezentowane w całości stołecznej publiczności" - dodał Ukielski.
Pochodzące z 1906 r. zdjęcia wykonywali fotografowie pracujący dla Kaiserpanoramy – jednej z największych wytwórni zdjęć trójwymiarowych. Przedstawiają one malownicze rejony Madrytu, Malagi i Grenady, mury zespołu warownego w Alhambrze, stare miasto i pałac królewski w Sewilli oraz sceny z życia codziennego mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, m.in. ulicznych nosicieli wody, tragarzy przy pracy czy dzieci bawiące się przy ulicznej studni.
Goście fotoplastikonu zobaczą również dzieła architektury, m.in. wnętrza historycznych pałaców w stylu mauretańskim, a także pomnik królowej Izabeli I Kastylijskiej i Krzysztofa Kolumba z Grenady, widok na Fontannę Trzech Gracji w Maladze czy widok na słynną gotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli.
Ambasador Hiszpanii w Polsce Agustin Nunez Martinez, który podziękował MPW za wystawę, podkreślił, że prezentowana kolekcja wraca na światło dzienne po 60 latach zapomnienia. "Podziwianie pięknych starych fotografii zawsze ma w sobie coś niezwykłego. W tym przypadku przenoszą nas one w czasie do dawnej Hiszpanii, która jest różna od obecnej. Na początku XX wieku Hiszpania była krajem, który utracił swoje ostatnie kolonie w Ameryce i Azji, resztki dawnego imperium; krajem, który musiał ponownie zdefiniować swoją rolę w świecie na szachownicy nowych europejskich przymierzy" - przypomniał dyplomata.
"Współczesna Hiszpania jest nowoczesna, ceni wartości demokratyczne i obywatelskie, jest także krajem liczącym się w świecie" - dodał.
Ekspozycję "Viva Espana!" można oglądać do 15 lipca w siedzibie fotoplastikonu - zabytkowej kamienicy Braci Hoserów przy Alejach Jerozolimskich 51.
W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego jest ponad 7 tys. oryginalnych, stereoskopowych fotografii, w tym kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii. Fotoplastikon - dziś unikatowe na skalę europejską urządzenie - był niezwykle popularny w czasach, gdy nie było jeszcze kina. Fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Widz oglądał obrazy trójwymiarowe, dzięki czemu mógł odnosić wrażenie, że podróżuje w odległe miejsca. Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność na początku XX wieku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy do dziś. (PAP)
nno/ agz/