Obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczął we wtorek analizę obiektów światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, które z różnych powodów – konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych, presji cywilizacyjnej - są w zagrożeniu.
Przegląd obejmie 55 miejsc już wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu (List of World Heritage in Danger). Być może Komitet podejmie decyzję o usunięciu z niej po 14 latach obecności Parku Narodowego Komoe w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
„Lista Dziedzictwa w zagrożeniu nie jest karą, a UNESCO nie jest trybunałem. To mechanizm solidarności z miejscami, które z różnych powodów są zagrożone, przede wszystkim, jeżeli chodzi o standardy ich ochrony" - mówił na konferencji prasowej przewodniczący 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa prof. Jacek Purchla.
Wśród trzech głównych obszarów zagrożeń prof. Purchla wymienił: konflikty zbrojne, kataklizmy takie jak tragiczne trzęsienie ziemi w Nepalu, które zniszczyło Katmandu oraz presję cywilizacyjną, która dotyczy wielu wpisów z Europy.
W przypadku dziedzictwa zagrożonego UNESCO ma kilka narzędzi, z których może skorzystać: wysyłanie misji ekspertów, doradztwo, aktywizowanie światowej opinii publicznej i organizowanie akcji na rzecz przywrócenia tych wartości, które przesądziły o wpisie konkretnego obiektu na listę światowego dziedzictwa.
W Krakowie w kolejnych dniach obrad, gdy omawiany będzie stan zachowania zabytków znajdujących się obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, może zapaść decyzja o umieszczeniu pięciu z nich na liście dziedzictwa w zagrożeniu. Chodzi o dolinę Katmandu, zabytkowe centrum Wiednia, region ekologiczny Cerrado i parki narodowe Chapada dos Veadeiros i Emas w Brazylii; wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku oraz fort i ogrody Szalimar w Lahaur w Pakistanie.
Na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu są obecnie zabytki m.in. z terenu Afganistanu, Iraku, Izraela, Libii, Mali, Syrii, Palestyny, ale też z USA, Wielkiej Brytanii, Wenezueli i Peru. (PAP)
wos/ bko/ itm/