Gruziński Monastyr Gelati został w poniedziałek, po 7 latach, usunięty z Listy światowego dziedzictwa w zagrożeniu. Taką decyzję podjął obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu (List of World Heritage in Danger) znajdują się obiekty światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, które z różnych powodów - konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych, presji cywilizacyjnej - są w zagrożeniu.
"To było długie, ale bolesne doświadczenie. (...) W imieniu gruzińskiego rządu oraz wszystkich jego mieszkańców chciałabym serdecznie podziękować Komitetowi Światowego Dziedzictwa, sekretarzom, gremiom doradczym i każdemu z was osobno, którzy poczyniliście wysiłek na rzecz dzisiejszej decyzji, żeby Monastyr Gelati mógł ponownie zająć właściwe miejsce między innymi obiektami o +wyjątkowej uniwersalnej wartości+" - powiedziała, po głosowaniu, przedstawicielka Gruzji.
Zapowiedziała także, że Gruzja w dalszym ciągu będzie pracować na rzecz nowych nominacji na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Monastyr Gelati położony jest niedaleko miasta Kutaisi w zachodniej Gruzji. Został ufundowany w 1106 roku przez gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego, który osobiście brał udział w jego budowie, i tutaj został również pochowany.
Monastyr składa się z pięciu najważniejszych elementów: głównego kościoła Maryi Dziewicy, pierwszego chronologicznie wybudowanego na terenie monastyru, kościoła św. Jerzego, wybudowanego w XIII w. i zniszczonego przez Turków w 1510 r., kościoła św. Mikołaja, także pochodzącego z XIII w., budynku dawnej Akademii, wybudowanego w 1106 r. razem z głównym kościołem, co czyni oba te budynki najstarszymi na terenie kompleksu oraz dzwonnicy - pochodzącej z XII w., jednej z najstarszych w całej Gruzji.
Do XXI wieku w monastyrze przetrwały freski i manuskrypty pochodzące z XII–XVII w.
W 1994 Monastyr Gelati został, razem z katedrą Bagrati w Kutaisi, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 2010 roku oba obiekty trafiły na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu. W niedzielę Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował o zawężeniu granic wpisu, usuwając z Listy światowego dziedzictwa UNESCO katedrę Bagrati w Kutaisi. Wpis dotyczy teraz tylko Monastyru Gelati. (PAP)
ksi/ itm/