20.08.2017–20.08.2017
Orkiestra Filharmonii Narodowej, prowadzona przez Jacka Kaspszyka, wystąpi w niedzielę w warszawskim Parku "Królikarnia". Koncert "Klasycznie na trawie" odbędzie się w ramach wydarzeń muzycznych poza siedzibą FN.
W programie niedzielnego koncertu znalazły się dwie kompozycje Ludwiga van Beethovena - Uwertura Leonora III op. 72b oraz VI Symfonia F-dur op. 68 "Pastoralna".
Podczas plenerowego koncertu zostanie wykonane dzieło, które w historii muzyki zostało uznane za symbol muzyki inspirowanej naturą - VI Symfonia F-dur Beethovena zwana Pastoralną.
Naśladowanie brzmień natury dźwiękami instrumentów i głosami chórzystów zawsze intrygowało i inspirowało kompozytorów. „Śpiew ptaków” pojawiał się już w utworach z wieków średnich i renesansu, odgłosy wichury i burzy obecne były często w operze barokowej.
Jednak to VI Symfonia F-dur Beethovena, skomponowana w latach 1807-1808, zdaniem muzykologów najpiękniej opowiada o uczuciach związanych ze wsią, zjawiskami przyrody, naturą. W ten klimat wprowadzają nadane przez kompozytora obrazowe tytuły poszczególnych części utworu: Przebudzenie pogodnych uczuć po przybyciu na wieś; Scena nad strumieniem; Wesoła zabawa włościan; Burza; Pieśń pastuszka – radosne i dziękczynne uczucia po burzy.
Sam kompozytor jednak zaznaczał, że jego celem nie było stworzenie muzycznej imitacji odgłosów wsi i uprawianie tzw. malarstwa dźwiękowego, lecz oddanie uczuć towarzyszących człowiekowi, który odnajduje na wsi upragnioną ciszę i spokój ducha. W swoich notatkach Beethoven zapisywał: "Pozostawia się słuchaczowi odnalezienie sytuacji".
Premiera tego oryginalnego dzieła odbyła się podczas sławnego, ale i pechowego benefisu Beethovena w Theater ani der Wien, 22 grudnia 1808 r., wraz z m.in. epokową Piątą Symfonią i IV Koncertem fortepianowym. Niedostateczne przygotowanie wykonawców, dotkliwy ziąb, zwłaszcza zaś nowatorstwo prezentowanych arcydzieł były przyczyną chłodnego - co dziś zdumiewa krytykę i publiczność - przyjęcia dzieła. Wkrótce jednak szybko doceniono walory "Pastoralnej", która stała się jednym najpowszechniej znanych i kochanych dzieł Beethovena.
Wykonanie tej Symfonii wraz z pełną dramatyzmu, trzecią uwerturą do opery Leonora, w ostatecznej wersji znanej, jako Fidelio, w plenerach mokotowskich ogrodów z pewnością będzie - zdaniem organizatorów - ogromnie atrakcyjne. Ponadto koncert zapowiadany jest, jako wydarzenie muzyczne przyjazne dzieciom.
Organizatorem koncertu, na który wstęp jest bezpłatny, jest Centrum Kultury Łowicka, a współorganizatorem Filharmonia Narodowa. (PAP)
abe/ agz/