Koncert kameralny Saint Martin Trio zainauguruje w niedzielę IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in memoriam. W rywalizacji konkursowej weźmie udział ponad 50 młodych pianistów z całego świata.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in memoriam skierowany jest do uzdolnionych pianistów urodzonych po 1 stycznia 1987 roku. Potrwa do niedzieli 24 września, wtedy odbędzie się wręczenie nagród i koncert laureatów. Uczestnicy konkursu będą prezentowali swoje umiejętności i talent w trzech etapach. W trakcie zmagań artyści będą grali utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Ferenca Liszta, Claude'a Debussy’ego, Witolda Lutosławskiego i Fryderyka Chopina. Przewodniczącą jury będzie córka patronki konkursu, prof. Elżbieta Stefańska.
Wydarzenie zainauguruje w niedzielny wieczór koncert kameralny Saint Martin Trio, który tworzą młodzi muzycy związani z Akademią Muzyczną w Poznaniu; skrzypaczka Weronika Janik, wiolonczelistka Joanna Błaszczyk oraz pianista Marek Mazur. Podczas inauguracji konkursu wykonają oni kompozycje Johannesa Brahmsa i Siergieja Rachmaninowa.
Przesłuchania konkursowe we wszystkich etapach, łącznie z finałowym, będą otwarte dla publiczności. Przesłuchania pierwszego etapu konkursu rozpoczną się w poniedziałek.
"Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Fundacja naszej Uczelni już po raz czwarty podjęła trud organizacji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu. Pierwsza edycja, która odbyła się we wrześniu 2008 roku, miała zasięg europejski, w kolejnych edycjach, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pianistów z innych części świata, postanowiliśmy rozszerzyć jego formułę" – podkreśliła rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu prof. AM dr hab. Halina Lorkowska.
Konkurs jest otwarty dla młodych pianistów z całego świata. W tym roku będzie to ponad 50 muzyków m.in. z Polski, Korei Południowej, Białorusi, Japonii, Chin, Rosji i Hiszpanii. Nagroda główna w konkursie wynosi 25 tys. zł. Ideą organizatorów jest także promocja młodych, zdolnych pianistów, dlatego część nagród ma formę płatnych recitali i koncertów symfonicznych w filharmoniach oraz innych ważnych salach koncertowych w Polsce i w Europie.
Konkurs jest inicjatywą Akademii Muzycznej w Poznaniu, w której prof. Czerny-Stefańska, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego z 1949 roku, pracowała w latach 70. i 80. ub. wieku. Pierwsza edycja konkursu organizowanego jako Europejski Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam odbyła się we wrześniu 2008, Grand Prix zdobyła wtedy Białorusinka Olga Stezhko. Kolejne edycje odbywają się w cyklu trzyletnim.
Halina Czerny-Stefańska, wybitna polska pianistka, urodziła się w 1922 roku w Krakowie. W 1949 roku zdobyła pierwsze miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zapoczątkowało jej karierę w salach koncertowych całego świata. Występowała we wszystkich krajach Europy, w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej. Jej recitale w ONZ i w Carnegie Hall w Nowym Jorku były wielkimi wydarzeniami artystycznymi.
W jej bogatym repertuarze koncertowym znajdowały się utwory z wszystkich epok - od baroku do muzyki współczesnej. Dominowały jednak kompozycje Fryderyka Chopina. Nagrała wiele płyt z mazurkami i nokturnami Chopina oraz utworami Ignacego Jana Paderewskiego.
Wielokrotnie zasiadała w jury najbardziej znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych. Wykładała na wielu uczelniach artystycznych na świecie. Jedyną polską uczelnią, w której prowadziła klasę fortepianu, była poznańska akademia muzyczna. Zmarła w rodzinnym Krakowie w 2001 roku.
IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam honorowym patronatem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydent Poznania oraz marszałek województwa wielkopolskiego.
Anna Jowsa (PAP)
ajw/