Koncert z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości Jana Kantego Pawluśkiewicza odbędzie się w sobotę w krakowskim ICE. Zaprezentowane zostanie dzieło kompozytora - oratoryjny utwór "Pieśni doliny Jozafata", napisany na chór, orkiestrę symfoniczną i solistów.
Jan Kanty Pawluśkiewicz kończy 13 października 75 lat; obchodzi w tym roku także 50-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w sobotę zostanie wykonane jego dzieło "Pieśni doliny Jozafata".
"Nie jest to rzecz przygotowana na jubileusz, bo zręby kompozycji napisałem 17 lat temu, w roku 2002, w wyniku lektury didaskaliów do sztuki Tadeusza Różewicza +Spaghetti i miecz+. Różewicz sugeruje tam, by napisać muzykę do +24. pieśni+ Dantego z części piekielnej +Boskiej Komedii+ i sugeruje, by wykonywał to żeński baryton – głos prawie niespotykany. To mnie tak zdumiało i zaintrygowało, że postanowiłem napisać cały utwór, tak rozwijając temat, że powstało monumentalne dzieło na wielki skład: chór, orkiestrę i solistów – powiedział PAP Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Dzieło wykonają: chór przygotowany przez Wiesława Delimata, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej oraz soliści: Iwona Socha, Elżbieta Towarnicka, Magdalena Idzik, Aleksander Kruczek i Kamil Zdebel.
"Każdy, kto się spodziewa, że ten utwór, to +Nieszpory Ludźmierskie bis+, przeżyje rozczarowanie. +Pieśni doliny Jozafata+ to dzieło bardzo dramatyczne, napisane +pod prąd+ tradycyjnej harmonii - pełne kontrastów i nieoczekiwanych efektów dźwiękowych. To całkiem inna stylistyka i nowy świat dźwiękowy kompozytora" – powiedział PAP Wiesław Delimat.
Dolina Jozafata to biblijna nazwa miejsca Sądu Ostatecznego.
"Skrót filozoficzny utworu jest taki, że po końcu świata, kiedy zostaną rozdzielone grupy ludzi – do piekła, czyśćca i do raju, tych co znaleźli się piekle, miłosierny Bóg +przesunie+ do czyśćca, a później także i do raju. Chodzi mi o to, że w końcowym rezultacie - wszyscy będą zbawieni – to jest moja osobista teoria” - powiedział PAP Pawluśkiewicz.
"Dla młodzieży, która śpiewa w chórze, to bardzo trudne zadanie – nie tylko muszą wyśpiewać, ale i wykrzyczeć tekst partytury, a jest to ich pierwszy kontakt z Boską Komedią Dantego, w dodatku - w muzycznym wydaniu Pawluśkiewicza" – dodał Delimat.
Jan Kanty Pawluśkiewicz współtworzył wraz z Markiem Grechutą słynną grupę Anawa. Przez lata związany był z "Piwnicą pod Baranami" i z Teatrem STU. Jest autorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych, a także tak znanych dzieł jak "Nieszpory Ludźmierskie", czy "Harfy Papuszy".
Organizatorem koncertu jubileuszowego, który odbędzie się w sobotę o godz. 19 w ICE w Krakowie, jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.(PAP)
autor: Grzegorz Kościński
gkos/ itm/