Kultura i sztuka po 1989 roku

06.10.2017

"Pieśni doliny Jozafata" - kompozycja J. K. Pawluśkiewicza na 50-lecie twórczości

Jan Kanty Pawluśkiewicz. 2005 r. Fot. PAP/M. Trembecki Jan Kanty Pawluśkiewicz. 2005 r. Fot. PAP/M. Trembecki

Koncert z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości Jana Kantego Pawluśkiewicza odbędzie się w sobotę w krakowskim ICE. Zaprezentowane zostanie dzieło kompozytora - oratoryjny utwór "Pieśni doliny Jozafata", napisany na chór, orkiestrę symfoniczną i solistów.

Jan Kanty Pawluśkiewicz kończy 13 października 75 lat; obchodzi w tym roku także 50-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w sobotę zostanie wykonane jego dzieło "Pieśni doliny Jozafata".

"Nie jest to rzecz przygotowana na jubileusz, bo zręby kompozycji napisałem 17 lat temu, w roku 2002, w wyniku lektury didaskaliów do sztuki Tadeusza Różewicza +Spaghetti i miecz+. Różewicz sugeruje tam, by napisać muzykę do +24. pieśni+ Dantego z części piekielnej +Boskiej Komedii+ i sugeruje, by wykonywał to żeński baryton – głos prawie niespotykany. To mnie tak zdumiało i zaintrygowało, że postanowiłem napisać cały utwór, tak rozwijając temat, że powstało monumentalne dzieło na wielki skład: chór, orkiestrę i solistów – powiedział PAP Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Dzieło wykonają: chór przygotowany przez Wiesława Delimata, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej oraz soliści: Iwona Socha, Elżbieta Towarnicka, Magdalena Idzik, Aleksander Kruczek i Kamil Zdebel.

"Każdy, kto się spodziewa, że ten utwór, to +Nieszpory Ludźmierskie bis+, przeżyje rozczarowanie. +Pieśni doliny Jozafata+ to dzieło bardzo dramatyczne, napisane +pod prąd+ tradycyjnej harmonii - pełne kontrastów i nieoczekiwanych efektów dźwiękowych. To całkiem inna stylistyka i nowy świat dźwiękowy kompozytora" – powiedział PAP Wiesław Delimat.

Dolina Jozafata to biblijna nazwa miejsca Sądu Ostatecznego.

"Skrót filozoficzny utworu jest taki, że po końcu świata, kiedy zostaną rozdzielone grupy ludzi – do piekła, czyśćca i do raju, tych co znaleźli się piekle, miłosierny Bóg +przesunie+ do czyśćca, a później także i do raju. Chodzi mi o to, że w końcowym rezultacie - wszyscy będą zbawieni – to jest moja osobista teoria” - powiedział PAP Pawluśkiewicz.

"Dla młodzieży, która śpiewa w chórze, to bardzo trudne zadanie – nie tylko muszą wyśpiewać, ale i wykrzyczeć tekst partytury, a jest to ich pierwszy kontakt z Boską Komedią Dantego, w dodatku - w muzycznym wydaniu Pawluśkiewicza" – dodał Delimat.

Jan Kanty Pawluśkiewicz współtworzył wraz z Markiem Grechutą słynną grupę Anawa. Przez lata związany był z "Piwnicą pod Baranami" i z Teatrem STU. Jest autorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych, a także tak znanych dzieł jak "Nieszpory Ludźmierskie", czy "Harfy Papuszy".

Organizatorem koncertu jubileuszowego, który odbędzie się w sobotę o godz. 19 w ICE w Krakowie, jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.(PAP)

autor: Grzegorz Kościński

gkos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL