Rekordowa liczba ponad 300 osób weźmie w tym roku udział w warsztatach filmowych Plenery Film Spring Open, które w czwartek rozpoczęły się w Krakowie. Gościem specjalnym 12. edycji jest laureat Oscara za efekty specjalne Neil Corbould.
„W tym roku w warsztatach udział weźmie najwięcej osób, bo ponad 300, w tym wiele z zagranicy” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek inicjator Plenerów Sławomir Idziak.
Międzynarodowe warsztaty filmowe Plenery Film Spring Open potrwają w zamku w Przegorzałach do 28 października. W programie są liczne zajęcia praktyczne i spotkania z profesjonalistami z branży filmowej. „Chcieliśmy stworzyć platformę spotkań, które służyłyby branży” – mówił Idziak i podkreślił, że warsztaty celowo odbywają się w Krakowie, ponieważ jest to miasto, które sprzyja rozwojowi przemysłowi audiowizualnemu (miasto ma m.in. historyczną zabudowę i różnorodne krajobrazy).
Uczestnicy Plenerów wezmą udział w zajęciach praktycznych, będą mieli okazję obejrzeć filmy i – wraz z ich twórcami – poddać je analizie.
"Podczas Plenerów Film Spring Open pracujemy, a nie chodzimy po kawiarniach. Powstaje wiele filmów, a niektóre z nich są na bardzo wysokim poziomie. Pracujemy nad scenariuszami, montażem, dźwiękiem. Zdarza się, że niektórzy zaczynają kręcić z nami tutaj filmy, a kończą je później w telewizji czy wielkich wytwórniach" - powiedział prof. Bogdan Dziworski, reżyser, operator i fotograf, który od lat prowadzi zajęcia w ramach Plenerów.
Gościem specjalnym 12. edycji jest Neil Corbould, twórca efektów specjalnych do tak głośnych tytułów, jak „Gladiator”, „Grawitacja”, „Leon Zawodowiec”, „Piąty Element”, „Szeregowiec Ryan”, „Helikopter w ogniu”, „Superman: Powrót”, „Obcy: Przymierze”. Za efekty do „Gladiatora” i „Grawitacji” Corbould został nagrodzony Oscarami.
Swoimi doświadczeniami podzielą również Piotr Domalewski, nagrodzony Złotymi Lwami za zwycięski film festiwalu ”Cicha Noc” oraz Dawid Ogrodnik, laureat Złotych Lwów za najlepszą rolę męską w tym filmie, Jagoda Szelc, nagrodzona w Gdyni za debiut reżyserski, scenariusz oraz laureatka Nagrody Onetu „Odkrycie Festiwalu” za film „Wieża. Jasny Dzień”, a także Bodo Kox, wyróżniony w konkursie ScripTeast w Cannes za scenariusz „Człowieka z magicznym pudełkiem” i Wojciech Staroń, reżyser filmu dokumentalnego “Bracia” wyróżnionego na festiwalu Camerimage.
Wykłady, warsztaty i zajęcia w grupach twórczych poprowadzą: Bogdan Dziworski, Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart, Marcin Koszałka, Matthias Zabiegły, Krzysztof Rak, Robert Bolesto.
Po raz pierwszy w historii Plenerów odbędą się też branżowe spotkania, dyskusje i prezentacje sprzętu filmowego, w ramach Sympozjum Nowego Modelu Produkcji. Dzięki współpracy z najlepszymi światowymi i polskimi markami - podali w informacji prasowej organizatorzy Plenerów - młodzi adepci sztuki filmowej będą mogli realizować swoje projekty filmowe na najnowszym sprzęcie, często nieosiągalnym w szkołach filmowych czy wielu studiach produkcyjnych.
„W tym roku udało nam się podwoić liczbę partnerów technologicznych i stworzyć jeszcze lepsze warunki pracy dla młodych filmowców. Jest to także wyjątkowy rok pod względem liczby zarejestrowanych uczestników z zagranicy. Oprócz reprezentantów prawie każdego kraju Europy, spodziewamy się twórców z tak dalekich krajów jak Argentyna, Indie, Kanada czy Arabia Saudyjska” – powiedziała odpowiedzialna za produkcję tegorocznej edycji imprezy Marta Dalecka.
Plenery Film Spring Open dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
edytor: Agata Zbieg
bko/ agz/