Koncerty, pokazy i instalacje filmowe, warsztaty oraz wystawa znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit'17, który od czwartku odbywać się będzie w Łodzi. Gwiazdami imprezy będą m.in. Michael Nyman, Marek Biliński czy The Residents.
Tradycyjnie podczas festiwalowej gali, która odbędzie się w sobotę 28 października, wręczone zostaną statuetki "Człowieka ze Złotym Uchem", którymi honorowani są wybitni producenci muzyczni i artyści. W tym roku nagrody otrzymają - Tony Visconti, Gary Numan, Michael Nyman oraz Marek Biliński.
Jak poinformował PAP Dawid Brykalski z biura festiwalu, Tony Visconti w ciągu ostatnich pięciu dekad pracował nad trzynastoma albumami Davida Bowie, w tym nad ostatnią płytą artysty "Blackstar". "Visconti otrzyma nagrodę +Człowieka ze Złotym Uchem+ w uznaniu za wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej" - wyjaśnił. Dodał, że 28 października artysta wystąpi z grupą Holy Holy. Zaznaczył, że podczas tego jedynego w Polsce koncertu artyści mają zagrać w całości jedną z płyt Davida Bowie.
Przypomniał, że z kolei Gary Numan to jeden z najbardziej wpływowych pionierów muzyki industrialnej i elektronicznej na świecie. Artysta odbierze statuetkę "Człowieka ze Złotym Uchem" za "pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej". Podczas koncertu, który odbędzie się w piątek 27 października, Numan będzie promował swój nowy album "Savage".
Kolejną nagrodzoną osobą będzie Michael Nyman - jeden z najbardziej innowacyjnych i cenionych kompozytorów brytyjskich. Twórca muzyki filmowej, m.in. do obrazu "Fortepian", oper i koncertów orkiestrowych. Statuetkę "Człowieka ze Złotym Uchem" otrzyma w uznaniu za "szczególną wrażliwość muzyczną". W ramach Festiwalu, wraz z 11-osobowym zespołem "Michael Nyman Band" wystąpi w niedzielę 29 października w Filharmonii Łódzkiej. Spotka się również z festiwalową publicznością, a w Fabryce Sztuki w Łodzi zaprezentuje swoją instalację multimedialną.
Natomiast Marek Biliński, to - zdaniem Brykalskiego - jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów oraz pionier muzyki elektronicznej w Polsce. Podczas sobotniej gali odbierze nagrodę za "pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej". Wystąpi też w Klubie Wytwórnia.
Zarówno gala, jak i większość koncertów odbędzie się w Klubie Wytwórnia. Jednym z zespołów, który tam wystąpi, będzie też zespół The Residents, ikona w świecie muzyki eksperymentalnej.
Brykalski zwraca uwagę, że w tym roku organizatorzy imprezy nie ograniczają się jedynie do muzyki. W programie festiwalu znalazły się - oprócz koncertów - także pokazy i instalacje filmowe, warsztaty i wystawa. W czwartek 26 października zaplanowano m.in. spotkanie zorganizowane wspólnie przez Festiwal Soundedit oraz Uniwersytet Łódzki (UŁ), w trakcie którego przedstawiciele nauki, sztuki i biznesu będą opowiadać i dyskutować o tym, jak różne znaczenie może mieć słowo sukces. Dyskusja odbędzie się w nowym budynku Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ przy ul. Lindleya.
Partnerem tegorocznej edycji "Soundedit" jest również Kino Bodo, w którym odbędą się pokazy filmów muzycznych. Na ekranie będzie można spotkać m.in. Davida Bowiego, Iggiego Popa, The Rolling Stones czy Pharrella Williamsa.
Łódzki festiwal dołączył też do obchodów 100-lecia Polskiej Awangardy. Z tej okazji wystąpi m.in. zespół Skalpel, łączący fascynacje jazzowe z reinterpretacjami utworów polskiej awangardy muzycznej. W programie imprezy znalazł się także wernisaż wystawy Briana Griffina i premiera jego książki "Pop". Jak wyjaśnił Brykalski, materiał na książkę został zebrany z ponad 160 sesji zrealizowanych z ponad setką muzyków z takich nurtów jak: Post Punk, New Wave czy New Romantic. Wystawa prezentowana będzie w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym.
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 26-29 października. Hasło Soundedit‘17 pozostaje bez zmian "I Am The Sound" – jestem dźwiękiem. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ itm/