W czwartek rozpoczną się w Warszawie centralne obchody 500-lecia reformacji. Kościół Ewangelicko-Augsburski pragnie w tym czasie zwrócić uwagę na wartości, które przyniosła reformacja, m.in. wolność w relacji z Bogiem, promowanie krytycznego myślenia, wolność sumienia.
W dniach 26-29 października będą odbywać się w Warszawie centralne obchody Jubileuszu 500-lecia Reformacji. Termin obchodów poprzedza symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października - tego dnia w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały Reformację.
"Wydarzenie to zapoczątkowało reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego. Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale zapoczątkowały również głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej" - podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka Kościoła luterańskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Ewangelicyzm - jak zaznaczyła - wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie. "Środowiska ewangelickie promują w życiu społecznym pracowitość, gospodarność, racjonalność i odpowiedzialność za państwo jako dobro wspólne. Idee reformacyjne przeniknęły także do Polski, która już w XVI w. stała się nową ojczyzną dla ludzi prześladowanych z powodu wiary" - podkreśliła.
Dodała, że w 2017 roku cały świat mówi o 500 latach reformacji. Luteranie w Polsce włączają się w ogólnoświatowe obchody na płaszczyźnie lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej. W Warszawie odbędą się m.in. modlitwy, nabożeństwa, koncerty, wystawy, warsztaty, gra miejska oraz spotkania w parafiach. Wszystko to pozwoli dostrzec wielkowymiarowość jubileuszu, a przede wszystkim różnorodność, jaką oferują ewangelicy - przekonują organizatorzy obchodów.
"Poprzez planowane działania Kościół Ewangelicko-Augsburski pragnie zwrócić uwagę na wartości, które przyniosła reformacja: wolność w relacji z Bogiem, promowanie krytycznego myślenia, wolność sumienia, edukację i odpowiedzialność w życiu indywidualnym i wspólnotowym; promowanie współpracy i udziału osób świeckich w życiu Kościoła, dbałość o przejrzystość struktur organizacyjnych Kościoła na wszystkich poziomach i kształtowanie świadomości obywatelskiej" - poinformowała Godfrejów-Tarnogórska.
Jak dodała, podczas weekendu reformacyjnego swoje siły połączą cztery ewangelickie parafie (dwie luterańskie, reformowana i metodystyczna) i w sobotę otworzą swoje kościoły, by zaprosić na spotkania oraz zaproponować różne atrakcje.
Rzeczniczka zapowiedziała, że w Warszawie będą obecni goście z Polski, Europy i świata. Podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim wykłady wygłoszą Sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge oraz prof. Jerzy Buzek. Podczas tej samej uroczystości zostanie wręczona Nagroda Kościoła. Otrzyma ją luterański Kościół Szwecji za pomoc humanitarną udzieloną Mazurom po II wojnie światowej. Nagrodę odbierze prymas Szwecji abp Antje Jackelen. W niedzielę, podczas jubileuszowego nabożeństwa kazanie w kościele św. Trójcy wygłosi bp Munib Younan, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, były Prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.
Podczas centralnych obchodów jubileuszu będzie można m.in. posłuchać koncertów w Filharmonii Narodowej, kościele św. Trójcy; po raz pierwszy zostanie wykonana Kantata Reformacyjna, której słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Stanisław Szczyciński.
Z historią reformacji będzie można zapoznać się podczas wystaw organizowanych m.in. w Muzeum Etnograficznym i na Uniwersytecie Warszawskim. Biblioteka UW udostępni swoje zbiory, by opowiadać historię reformacji zgromadzonymi w niej starodrukami. Dla uzupełnienia wiedzy historycznej i teologicznej będzie można wybrać się na dwudniową konferencję organizowaną w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 milionów. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.
Więcej informacji o jubileuszu obchodzonym w Polsce i na świecie można znaleźć na stronie www.luter2017.pl. (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ akw/ gdyj/