Minister edukacji Ukrainy Lilia Hrynewycz zapowiedziała na czwartek konsultacje z przedstawicielami mniejszości polskiej we Lwowie, w trakcie których omówione zostaną szczegóły nowej ustawy oświatowej wywołującej zaniepokojenie.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała w środę, że Polska i Ukraina podpisały deklarację, która jest potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych gwarantujących mniejszości polskiej na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym.
„Podpisanie tej deklaracji z Polską po raz kolejny świadczy o naszej gotowości do konsultacji na temat nowej ustawy o oświacie z partnerami zagranicznymi. Od samego początku deklarowaliśmy, że jesteśmy gotowi do wpisania sposobu implementacji tego artykułu (o języku nauczania) do dokumentów międzypaństwowych” – oświadczyła, Hrynewycz, cytowana w komunikacie ministerstwa edukacji Ukrainy.
Ukraińska minister zaznaczyła ponadto, że w pięciu działających na Ukrainie polskich szkołach proces nauczania odbywa się w sposób zaproponowany przez jej resort. „Oznacza to, że przedmioty w szkole bazowej (klasy 1-4) i starszej (klasy 5-9) wykładane są częściowo w języku ukraińskim” – czytamy.
Minister Zalewska mówiła wcześniej na briefingu w Warszawie, że przyjęta 5 września przez Radę Najwyższą Ukrainy nowa ustawa "O edukacji" wywołała zaniepokojenie, czy przyjęte w niej zapisy gwarantują polskiej mniejszości na Ukrainie naukę języka polskiego i w języku polskim. Dlatego strona polska rozpoczęła rozmowy na ten temat ze stroną ukraińską.
Podczas wizyty w Kijowie w ub. tygodniu Zalewska ustaliła z Hrynewycz, że podpiszą deklarację, która rozwieje te wątpliwości. Deklaracja została podpisana we wtorek. Strony potwierdziły w niej gwarancje zapewniające osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Ukrainy oraz osobom należącym do ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Polski warunki do nauki w języku ojczystym oraz nauki tego języka, zgodnie z zapisami przewidzianymi w wymienionych w preambule umowach dwustronnych.
Zapisano w niej także, że "strona ukraińska potwierdza, że Ustawa Ukrainy +O edukacji+ zapewnia mniejszości polskiej w Ukrainie warunki do nauki języka ojczystego oraz nauki w języku ojczystym w systemie oświaty Ukrainy, równolegle z nauką w języku państwowym". Strony potwierdzają także konieczność nauczania języka państwowego w szkole.
W deklaracji znalazły się również wzajemne zapewnienia. Zgodnie z nimi strona ukraińska ma przeprowadzić konsultacje z polską mniejszością narodową na Ukrainie, a także ze stroną polską, w zakresie regulacji dotyczących nauczania języka ojczystego i w języku ojczystym polskiej mniejszości w Ukrainie.
Strona polska potwierdza zaś "gotowość do dzielenia się ze stroną ukraińską doświadczeniami i przykładami dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania oświaty mniejszości narodowych w Polsce na rzecz szczegółowego uregulowania w odpowiednich aktach nauczania języka ojczystego i w języku ojczystym polskiej mniejszości w Ukrainie".
Nowa ukraińska ustawa oświatowa stanowi, że mniejszości narodowe na Ukrainie mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być ukraiński.
Ustawa wywołała oficjalne protesty Węgier, Rumunii, Bułgarii i Rosji. Moskwa oświadczyła, że "ustawa oświatowa stanie się aktem +etnobójstwa+ rosyjskiej ludności na Ukrainie".
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ az/ mc/ amac/