Koncert "Memento Vitae – koncert bez bisów i oklasków" odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie 1 listopada. Wśród wykonawców będą: Grażyna Łobaszewska, Mirosław Czyżykiewicz, Karolina Leszko i Marcin Jajkiewicz.
"Apoteoza życia w obliczu śmierci - to przesłanie tego koncertu. Wydawało mi się, że cmentarz jest takim miejscem, gdzie wszyscy raz do roku mogą się zatrzymać i pomyśleć, a właśnie muzyka w tej głębokiej refleksji nad życiem bardzo pomaga" - powiedział pomysłodawca i organizator imprezy dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.
Organizatorom chodziło i o to, by przypomnieć i zaznaczyć różnice między Dniem zadusznym a Dniem Wszystkich Świętych i by podkreślić charakter święta 1 listopada. Poprzednie dwie edycje "Memento Vitae" zgromadziły na cmentarzu Rakowickim spore rzesze publiczności.
Na repertuar tegorocznego koncertu złożą się fragmenty utworów literackich nawiązujece nastrojem do charakteru dnia oraz polskie piosenki w nowych aranżacjach - "nakłaniające treścią do refleksji nad życiem", jak podkreśla Domański. Publiczność usłyszy m.in. piosenki: "Czas jak rzeka" (sł. i muz. Cz. Niemen); "Dni, których nie znamy" (sł. M. Grechuta, muz. J. K. Pawluśkiewicz); "Nic dwa razy się nie zdarza" (sł. W. Szymborska, muz. A. Mundkowski) i "Modlitwa" (sł. i muz. B. Okudżawa, tłum. A. Mandalian).
Domański podkreśla, że nie obawia się złej pogody, ani niskiej temperatury podczas plenerowego koncertu na cmentarzu, ponieważ od wielu lat organizuje na Krakowskim Rynku w dniu 11 listopada tzw. "Lekcje śpiewania", a w okresie Bożego Narodzenia - wspólne kolędowanie, które odbywa się często przy dużo niższych temperaturach.
W koncercie wystąpią: Grażyna Łobaszewska, Mirosław Czyżykiewicz, Karolina Leszko i Marcin Jajkiewicz oraz dziewięcioosobowy zespół instrumentalny. Prowadzenie - Waldemar Domański; aranżacje i kierownictwo muzyczne – Bartłomiej Szułakiewicz; scenografia i reżyseria – Wojciech Dawid Terechowicz; kierownik projektu – Magdalena Gaisek-Gurgul.
Koncert odbędzie się na najstarszym krakowskim cmentarzu w Rakowicach, w jego nowszej część - na tzw. cmentarzu wojskowym, między ulicami 29. Listopada a Prandoty. Organizują go - Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych; w projekcie współuczestniczy Telewizja Kraków - telewidzowie ogólnopolskiego programu TVP3 mogą go obejrzeć na żywo.(PAP)
gkos/ agz/