Światowa Federacja Luterańska i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan w nocie wydanej w 500. rocznicę wywieszenia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze wyraziły wdzięczność za „dary duchowe i teologiczne otrzymane za sprawą reformacji”.
We wspólnym komunikacie na zakończenie obchodów 500-lecia reformacji podkreślono, że choć przeszłości nie da się zmienić, to „można przekształcić ją w taki sposób, aby stała się impulsem na rzecz wzrostu jedności i znakiem nadziei dla świata, nadziei na przekroczenie podziałów”.
„Po raz kolejny stało się jasne, że to, co nas łączy, jest znacznie silniejsze od tego, co nas dzieli” - dodali przedstawiciele federacji luterańskiej i Watykanu.
„To były wspólne obchody nie tylko wśród nas, ale także z naszymi partnerami ekumenicznymi w wymiarze globalnym” - głosi deklaracja rozpowszechniona przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.
„Poprosiliśmy o przebaczenie za nasze winy i za to, jak chrześcijanie zranili Ciało Pana i obrażali się nawzajem w ciągu 500 lat, od czasów reformy do dzisiaj” - napisali sygnatariusze komunikatu.
Zaznaczyli w nim: „My, luteranie i katolicy, jesteśmy głęboko wdzięczni za drogę ekumeniczną, jaką przeszliśmy razem w ciągu ostatnich 50 lat. Ta pielgrzymka, wspierana przez naszą wspólną modlitwę, nabożeństwa i dialog ekumeniczny, doprowadziła do przezwyciężenia uprzedzeń, intensyfikacji wzajemnego zrozumienia i osiągnięcia decydujących porozumień teologicznych”.
W rocznicę reformacji biuro filatelistyczne Państwa Watykańskiego wyemitowało znaczek pocztowy przedstawiający wizerunek ukrzyżowanego Jezusa na tle panoramy Wittenbergi. Pod krzyżem klęczą Marcin Luter i jego najbliższy współpracownik Filip Melanchton.
Wspólne obchody katolicko-luterańskie 500-lecia reformacji rozpoczął przed rokiem papież Franciszek podczas wizyty w Lund w Szwecji.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/ mc/