W dniu Święta Niepodległości w sobotę polska społeczność Kijowa oraz dyplomaci złożyli wieńce i zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, który jest jednym z dwóch cmentarzy katyńskich na Ukrainie.
Z okazji 99. rocznicy niepodległości w godzinach porannych w kościele św. Aleksandra odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Uczestniczył w niej ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło. W jego ocenie Święto Niepodległości Polski pokazuje wspólnotę losów Polaków i Ukraińców.
"Pierwsza wojna światowa i jej zakończenie otworzyło możliwości powstania państw, które wcześniej nie były niepodległe. Szansa posiadania swojego państwa pojawiła się i przed Polską i przed Ukrainą. Powinniśmy pamiętać, że ta wspólnota losów mimo, że potem nas ona trochę dzieliła, powinna nas łączyć. Powinniśmy o tym myśleć i wyciągnąć wnioski z historii" - powiedział Piekło.
Życzenia z okazji Święta Niepodległości Polski przekazał w sobotę premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. "Nasze narody wiele łączy i jestem przekonany, że nadal będziemy pozostawać prawdziwymi przyjaciółmi i dobrymi partnerami, którzy zawsze gotowi są podać sobie pomocną dłoń" - napisał na Facebooku.
W przeddzień Święta Niepodległości w Kijowie otwarto wystawę "Wielka Wojna Polaków 1914-1918". Ekspozycja, którą przygotowało Muzeum Historii Polski, opowiada o losach Polaków podczas I wojny światowej i jest prezentowana w części muzealnej Soboru Mądrości Bożej, jednej z najważniejszych świątyń na Ukrainie.
99. rocznicy niepodległości Polski poświęcony jest także dodatek specjalny tygodnika "Ukrainski Tyżdeń". Dodatek liczy 16 stron i ukazał się w najnowszym numerze czasopisma.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ mobr/ mal/