To kultura kształtuje oblicze świata, zwłaszcza w okresach niepewności, kryzysu duchowego, namysłu i rozchwiania – mówiła w piątek w Poznaniu podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka inaugurując II cykl spotkań w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka, inaugurując w piątek stolicy Wielkopolski II cykl spotkań w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury podkreśliła, że "druga dekada XXI wieku jest okresem trudnym dla Europy, również w wymiarze europejskiej kultury, europejskiej tożsamości, namysłu nad tym, czym ta europejska wspólnota narodów ma być w przyszłości, jak ten projekt kształtować. Te tematy budzą wiele dyskusji, wiele też – nie ma co przecież tego ukrywać – sporów, a czasem otwartych konfliktów".
Jak mówiła, "jest to zatem dosyć szczególny moment, kiedy zadaniem twórców, intelektualistów, artystów jest namysł, tworzenie projektów przyszłości". Zdaniem Zwinogrodzkiej, w zależności od tego, na ile te projekty będą mądre i przekonujące dla odbiorców kultury, na tyle rozwijać się będzie nie tylko kultura, ale i nasz świat za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat.
"Bo to kultura kształtuje oblicze świata, zwłaszcza w takich okresach niepewności, pewnego rodzaju kryzysu duchowego, namysłu i rozchwiania. Projekt przyszłości rodzi się przede wszystkim w głowach ludzi. Dopiero potem, lepiej lub gorzej, bywa wdrażany w rzeczywistość. Za to, co dzieje się w tych głowach odpowiadają instytucje kultury i ich współpracownicy, uczestnicy, twórcy, artyści, intelektualiści" – podkreśliła wiceminister.
"Tym samym od tego, na ile komfortowe, przyjazne, cywilizowane warunki pracy ludzi kultury uda nam się tutaj opracować, pomyśleć, od tego w najdalszej konsekwencji zależy nie tylko przyszłość naszej kultury i nie tylko przyszłość kultury europejskiej, ale również przyszłość naszego europejskiego świata” – dodała Zwinogrodzka.
Konferencja Kultury w Poznaniu poświęcona została roli samorządu jako organizatora życia kulturalnego. Uczestnicy sympozjum dyskutują m.in. o relacjach samorządów z sektorem pozarządowym i prywatnym w kulturze. Podejmowana jest także tematyka uporządkowania ustawodawstwa w obszarze kultury, w tym szczegółowego określenia relacji między władzami centralnymi i samorządowymi w zakresie prowadzenia działalności kulturalnej.
Jak wskazała Zwinogrodzka, "w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego mamy głęboką świadomość tego, jak ważny, wręcz kluczowy, jest lokalny wymiar działalności artystycznej i kulturalnej". Jej zdaniem nie tylko w urzędach centralnych ale i w mediach przeważa "metropolitalna perspektywa" w oglądzie sytuacji w kulturze, dobrze więc, że na konferencji w Poznaniu swój punkt widzenia mogą zaprezentować również lokalne czy gminne ośrodki. "Ta właśnie lokalna perspektywa jest podstawowym wymiarem, w którym rodzi się twórczość artystyczna, ale też ugruntowuje się nasza polska kultura. Wszystko, co jest potem jej największym osiągnięciem, widocznym w największych salach, największych instytucjach, a potem jeszcze również za granicą, ma korzenie właśnie w tym podstawowym, lokalnym wymiarze" – powiedziała wiceminister.
"Dzisiejsza konferencja poświęcona samorządom jako organizatorom kultury jest dla nas bardzo istotną debatą. Jeżeli uda nam się wypracować przejrzyste, jasne reguły organizacji życia kulturalnego na tym poziomie, cała Polska kultura również w tych swoich najwybitniejszych, najbardziej znanych potem na świecie przejawach, może na tym tylko zyskać" – dodała Zwinogrodzka.
Kolejne z II cyklu spotkań w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury zaplanowano w Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Katowicach i Rzeszowie.
We wrześniu tego roku, w ramach pierwszej części sympozjów Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, dyskutowano o stanie polskiej kultury w trakcie pięciu konferencji branżowych poświęconych różnym dziedzinom sztuki: muzyki, kultury ludowej, teatru, sztuk wizualnych i tańca. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/aszw/