2011-04-05 (PAP) - Konferencje oraz seminaria naukowe, okolicznościowe wystawy oraz koncerty są w planie obchodów 200-lecia utworzenia Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu. Uroczystości, które rozpoczną się pod koniec kwietnia, potrwają do końca roku.
Wydarzenie z 1811 r. utożsamia się z utworzeniem pruskiego uniwersytetu państwowego. Ta data, obok roku 1702, kiedy to z inicjatywy zakonu jezuitów powołana został Akademia Leopoldyńska oraz roku 1945, kiedy uczelnia wznowiła działalność po wojnie, jest jedną z przełomowych w historii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Obchody 200-lecia Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu rozpoczną się 29 kwietnia od zasadzenia pamiątkowego drzewa w Ogrodzie Botanicznym. „Ten ogród jest najstarszą częścią uczelni, która powstała 200 lat temu” - mówił we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący komitetu organizacyjnego jubileuszu prof. Jan Harasimowicz.
Kulminacja obchodów zaplanowano na sierpień, październik i listopad. W sierpniu zostanie otwarta plenerowa wystawa jubileuszowa przedstawiająca historię wrocławskiej uczelni. Z kolei w październiku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Uniwersytet Wrocławski w kulturze europejskiej XIX w. i pierwszej połowy XX w.” „Uczeni niemal wszystkich ośrodków w Polsce przedstawią na niej ponad 100 referatów. Przyjadą również naukowcy z krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych” - mówił prof. Harasimowicz.
Z kolei 15 listopada na uroczystą sesję w Auli Leopoldyńskiej wrocławskiej uczelni mają przyjechać prezydenci Polski i Niemiec. Wówczas też odbędzie się koncert muzyki symfonicznej i oratoryjnej w wykonaniu Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze oraz Chóru „Gaudium” przy Uniwersytecie Wrocławskim.
W kolejnych dniach listopada odbędzie się także międzynarodowe kolokwium „Między wiedzą a władzą. Uniwersytet wobec przekształceń państwa” oraz kongres germanistyki wrocławskiej, na którym ma się pojawić laureatka nagrody Nobla, niemiecka pisarka Herta Mueller.
Uroczystości zakończą się czterodniowym sympozjum na Uniwersytecie w Kolonii, który w latach 50. XX wieku objął pieczę nad niemieckimi absolwentami wrocławskiej uczelni. „Na tym sympozjum nasi naukowcy przedstawią historię powojenną Uniwersytetu Wrocławskiego oraz perspektywy jego rozwoju” - tłumaczył prof. Harasimowicz. (PAP)
pdo/ mag/