Wydawnictwo płytowe z II i III Symfonią Feliksa Nowowiejskiego zaprezentowała w piątek Filharmonia Poznańska. Nagrana przez Poznańskich Filharmoników pod dyrekcją Łukasza Borowicza płyta jest światową premierą fonograficzną.
Dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig podkreślił w piątek na konferencji prasowej, że przypadająca w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego była kolejną okazją do przypomnienia bogatej i różnorodnej twórczości kompozytora, który swoje życie związał z Poznaniem.
"Dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przekazujemy odbiorcom muzyki, po raz pierwszy w dziejach fonografii, nagrane dwie symfonie Feliksa Nowowiejskiego. Jesteśmy wyjątkowo dumni - to jest kolejna światowa premiera fonograficzna naszej orkiestry. Mamy tę satysfakcję, że udało nam się przywrócić twórczość Nowowiejskiego światu" - powiedział Nentwig.
Nagrania dokonano w Auli Uniwersyteckiej – sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej w sierpniu i wrześniu 2017.
"Nasza płyta z symfoniami pokazuje, że twórczość Nowowiejskiego ogromnie się zmieniała na przestrzeni lat. Można to porównać do tak radykalnych zmian, jak w przypadku twórczości Igora Strawińskiego” – powiedział w piątek Łukasz Borowicz.
"Dziś coraz mniej osób ma czas, by obejrzeć partyturę, coraz mniej osób potrafi ja przeczytać. Jeżeli rozmawiamy o promocji polskiej muzyki, to jedyne co zadziała to wręczenie gotowej płyty. Ktoś tego posłucha, zainteresuje się tym i doprowadzi do wykonania zagranicznego. Każda płyta z muzyką polską jest autentycznym narzędziem w promocji" - dodał.
Nentwig poinformował też, że zarejestrowane w ub. roku przez Filharmonię Poznańską, pierwsze w świecie nagranie płytowe oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego trafiło do finału prestiżowej nagrody ICMA 2018. Album został nominowany w kategorii muzyki wokalno-chóralnej. ICMA (International Classical Music Awards) to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej.
Ogłoszenie zwycięzców nastąpi w styczniu 2018 r., a wręczenie nagród - 6 kwietnia, podczas koncertu w siedzibie NOSPR w Katowicach. Dwupłytowy album został wydany przez niemiecką wytwórnię cpo. Quo vadis pod batutą Łukasza Borowicza wykonali: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz soliści: Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton) i Wojtek Gierlach (bas); na organach grał Sławomir Kamiński.
Filharmonia Poznańska zarejestrowała "Quo vadis" podczas koncertu, który odbył się 29 czerwca 2016 r. w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oratorium zostało zaprezentowane melomanom w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej w 70. rocznicę śmierci kompozytora, w Roku Feliksa Nowowiejskiego i Roku Henryka Sienkiewicza. Dzień później dzieło zostało wykonane w stolicy Niemiec, w Konzertsaal Universitat der Kunste Berlin - część "Quo vadis" powstała właśnie w Berlinie, gdy Feliks Nowowiejski tam studiował i pracował.
Nentwig podał, że album zebrał dotąd liczne, bardzo pochlebne recenzje, m.in. w brytyjskim magazynie "Gramophone". „Recenzent napisał, że Filharmonia Poznańska przywróciła światu wspaniałe dzieło Nowowiejskiego. Dla takiego zdania w tak prestiżowym wydawnictwie warto dać z siebie wszystko w każdym wymiarze: artystycznym, organizacyjnym i finansowym” – powiedział.
Dzieło wykonane zostało po raz pierwszy w 1907 r. w Usti nad Łabą. Po retuszach wniesionych przez kompozytora, swoją drugą premierę miało w 1909 r. w Amsterdamie. Przyjęte entuzjastycznie oratorium oklaskiwane było w wielu krajach Europy oraz w Ameryce, gdzie Nowowiejski dyrygował nim osobiście w nowojorskiej Carnegie Hall. W okresie międzywojennym "Quo vadis" prezentowane było ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, wykonywane w 13 językach.
Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski powiedział w piątek, że dzięki obchodom okrągłych rocznic: tegorocznej rocznicy urodzin i ubiegłorocznej – śmierci kompozytora ukazało się wiele cennych wydań płytowych, książkowych i nutowych.
"Oprócz satysfakcji z obcowania z jego muzyką na żywo pozostanie trwały, bardzo ważny ślad Roku Nowowiejskiego. Dziękujemy bardzo Filharmonii Poznańskiej, że zgłosiła się z projektem nagrania symfonii, które chyba w ogóle nie były w repertuarach orkiestr w Polsce, nigdy nie zostały zarejestrowane i wydane” – powiedział.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku (obecnie Barczewo), kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.
Nowowiejski jest autorem muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", opery "Legenda Bałtyku", pieśń "Marsylianka wielkopolska", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne - w tym ok. 600 pieśni. Twórca zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/