W grudniu minęło 120 lat od powstania Elektrociepłowni Zabrze. To najstarszy tego typu obiekt w Polsce, który nadal dostarcza ciepło okolicznym mieszkańcom. Za rok w jego sąsiedztwie ruszy nowy zakład, który ogrzeje 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.
Historia zabrzańskiego zakładu rozpoczęła się 21 grudnia 1897 roku, kiedy z nowo powstałej elektrowni popłynął pierwszy prąd. Zasilał on domy mieszkańców Zabrza, które wówczas nie miało jeszcze praw miejskich. Ten symboliczny moment zapoczątkował ponadstuletnią historię zabrzańskiego zakładu i dał impuls do rozwoju elektroenergetyki na Śląsku.
W wyniku dokonywanych w okresie międzywojennym modernizacji i rozbudowy urządzeń produkcyjnych elektrownia stała się jedną z największych w regionie. Zniszczenia i grabieże podczas II wojny światowej sprawiły, że moc produkcyjna zmniejszyła się o połowę, jednak pomimo to udało się utrzymać działanie zakładu. Początkowo w elektrowni produkowano jedynie energię elektryczną, a od 1969 roku wytwarzane jest tam również ciepło.
"W każdym z dziesięcioleci swojego istnienia zakład musiał sprostać różnym potrzebom i wyzwaniom danego okresu. Lata powojenne to czas odbudowy i wytężonej pracy – liczyła się każda kilowatogodzina wyprodukowanej energii. Z kolei w latach 70. zakład zaczął dostarczać ciepło do zabrzańskich domów" - wspomina kierownik elektrociepłowni Andrzej Bąk.
Siedem lat temu zakład przejął skandynawski koncern energetyczny Fortum. Ze względu na regulacje unijne i konieczność wyłączenia wyeksploatowanych kotłów działających w 120-letnim zakładzie, zdecydowano o budowie w jego sąsiedztwie nowoczesnej elektrociepłowni wielopaliwowej, która docelowo będzie produkowała ciepło sieciowe i energię elektryczną. Warta 870 mln zł inwestycja jest już bardzo zaawansowana.
"Docelowo nowa elektrociepłownia będzie zasilała 70 tys. gospodarstw domowych, zarówno w Zabrzu, jak i Bytomiu, w ekologiczne ciepło sieciowe. Dotychczas najważniejsze prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. W grudniu zakończyły się dostawy głównych komponentów turbiny, a część instalacji na obiekcie przeszła z fazy montażowej do fazy rozruchowej" – poinformowała menagerka projektu w Fortum, Kamila Zybura-Pluta.
Wcześniej w ramach prac zainstalowano ważący blisko 120 ton generator, który będzie jednym z kluczowych elementów turbozespołu produkującego energię elektryczną w nowym zakładzie. Zgodnie z planem, budowa nowej elektrociepłowni zakończy się pod koniec 2018 roku. Trwają też prace przy budowie ciepłociągu, łączącego Zabrze z Bytomiem. (PAP)
autor: Marek Błoński
edytor: Jacek Ensztein
mab/