W roku św. Stanisława Kostki wymagajmy od siebie więcej; może to być zerwanie z lenistwem lub nałogiem, zachowanie trzeźwości, modlitwa albo post w konkretnej intencji - napisali biskupi w liście na rok św. Stanisława Kostki, który właśnie się rozpoczął się w Kościele katolickim.
List, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę, podpisali biskupi obecni na październikowym 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Jak przypomnieli hierarchowie, o wyborze patrona na rozpoczynający się rok zdecydowała 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki, rozpoczęty w grudniu nowy program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania, zwołany na październik w Rzymie Synod Biskupów o młodzieży i rozeznawaniu powołania, a także 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
"Dobre przygotowanie do tego Synodu jest wspólnym zadaniem dla duszpasterzy, rodziców i wychowawców, a także młodzieży, której przez całe stulecia patronował i nadal patronuje św. Stanisława Kostka. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości nie zapominajmy również, że już w 1674 roku, a więc jeszcze przed kanonizacją bł. Stanisława Kostki, papież Klemens X ogłosił go patronem Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego" - czytamy w liście.
Zdaniem biskupów, współczesna młodzież może nauczyć się od św. Stanisława trzech rzeczy. Pierwszą jest "pobożność wymagająca męstwa", ponieważ - jak przypomnieli autorzy listu - święty, "mimo iż spotykał się z brakiem zrozumienia, w środowisku kolegów nie wstydził się modlitwy i medytacji".
Drugą jest "wierne trwanie przy katolickiej prawdzie życia, nawet wówczas, gdy cały świat wokół próbuje jej zaprzeczyć". Trzecią zaś, traktowanie nauki jako środka do "świadomego podejmowania służby Kościołowi i społeczeństwu". Jak podkreślili biskupi, św. Stanisław, który uczył się w kolegium jezuitów w Wiedniu, "uczył się, aby podobać się Bogu i ludziom (...), a w przyszłości ojczyźnie i sobie samemu przynieść korzyść".
W liście czytamy, że św. Stanisław może być także wzorem wierności powołaniu oraz sumiennego wypełniania codziennych obowiązków. Hierarchowie podkreślili, że decyzja siedemnastoletniego Stanisława o wstąpieniu do zakonu jezuitów spotkała się ze sprzeciwem jego rodziców, jednak on "przeszedł pieszo ponad 600 km, żeby (...) dotrzeć do Dylingi w Bawarii, do przełożonego jezuitów i tam wstąpić do zakonu".
"Dylinga okazała się dla niego jednak trudnym doświadczeniem. Nikt bowiem nie witał go tam z otwartymi ramionami. Przyjęto go na próbę i posłano do sprzątania pokoi oraz pomocy w kuchni" - napisali biskupi. Dodali, że nie zniechęciło go to - Stanisław sumiennie wypełniał swoje obowiązki, czym "zaimponował starszym braciom".
Biskupi przypomnieli, że św. Stanisław złożył śluby w Rzymie, mając 18 lat. "Poruszony słowami rekolekcjonisty, że każdy miesiąc bracia winni spędzać tak, jakby to był ostatni miesiąc w ich życiu, Stanisław wyznał, że ma przed sobą tylko jeden miesiąc życia. We wspomnienie św. Wawrzyńca – 10 sierpnia – napisał list do Matki Bożej z prośbą o wyjednanie mu łaski śmierci w święto jej Wniebowzięcia. Jeszcze tego samego dnia zachorował, a 15 sierpnia 1568 r. zmarł" - zaznaczyli.
W ocenie autorów listu, zadaniem współczesnych jest zrozumienie ducha św. Stanisława, który "nie dał się zwieść mirażowi wygodnego życia, zabezpieczonego majątkiem rodziców".
"Miał odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy. Nie chciał ani imponować, ani uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Był silną osobowością, miał swoją klasę i styl. Do końca zachował wolność. To nie był młody człowiek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a niedający nic z siebie. +Kostka+ znaczy +więcej!+" - podkreślili.
Zaapelowali, by rok św. Stanisława Kostki był "czasem, w którym będziemy od siebie więcej wymagać". "Może to być zerwanie z lenistwem duchowym i intelektualnym, zerwanie z nałogiem, zachowanie trzeźwości, modlitwa za nauczyciela lub księdza, adopcja dziecka poczętego albo post w konkretnej intencji. Zapraszamy was również – na poziomie parafii, duszpasterstw, ruchów, seminariów i zgromadzeń zakonnych – do pogłębiania refleksji na temat życia św. Stanisława i wyzwań stojących przed młodymi katolikami w Polsce" - prosili hierarchowie.
Obchody Roku św. Stanisława Kostki, ustanowione na 450. rocznicę jego śmierci przez Konferencję Episkopatu Polski, zostały zainaugurowane 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w diecezji płockiej.
Czczony od XVII wieku św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie. 10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Został beatyfikowany w 1602 przez papieża Pawła V i kanonizowany przez Benedykta XIII 31 grudnia 1726. Św. Stanisław Kostka to patron dzieci i młodzieży oraz Polski, a także główny patron diecezji płockiej. Jego wspomnienie liturgiczne w polsce jest obchodzone 18 września, na świecie - 13 listopada.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ karo/