Kilkusetletni fragment czerepu z rogami tura można już oglądać w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Szczątki zwierzęcia znaleziono w podszczecińskim Pilchowie.
"To bardzo cenny eksponat. Do tej pory w Polsce znajdowano zazwyczaj niewielkie fragmenty szczątków turów, najczęściej były to pojedyncze rogi tych zwierząt. Tutaj mamy całe rogi z dużym fragmentem czerepu" – powiedział PAP w poniedziałek Robert Woziński z Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. "Rogi mają rozstaw około 80 cm, widać więc, jak potężne były to zwierzęta" – dodał Woziński.
Fragment czerepu tura z rogami znalazł kilkanaście lat temu w podszczecińskim Pilchowie Zdzisław Podolak. Szczątki leżały w torfie na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Znalazca przekazał je Nadleśnictwu Trzebież, które w zeszłym tygodniu ofiarowało je Muzeum Geologicznemu wraz z kilkoma fragmentami kości zwierzęcia. Pracownicy muzeum planują przekazać fragment szczątków tura do analizy laboratoryjnej, która ma ustalić ich wiek.
"Uznano, że takie znalezisko należy wystawić na widok publiczny. Muzeum jest otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Na terenie Zachodniopomorskiego do tej pory nie było takiego eksponatu" – powiedział Woziński.
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego przy Wydziale Nauk o Ziemi działa od ponad 20 lat. W zeszłym roku otrzymało nowe pomieszczenia. Ekspozycja obejmuje m.in. okazy skał, minerałów i skamieniałości.
Tur to przodek bydła domowego, występował na terenach Europy i Azji. Dorosły osobnik mógł osiągać blisko dwa metry wysokości w kłębie. Tury zamieszkiwały głównie puszcze, były cennymi zwierzętami łownymi. Wyginęły w pierwszej połowie XVII wieku. Ostatnia samica tura padła w 1627 roku w Puszczy Jaktorowskiej na Mazowszu. (PAP)
autor: Elżbieta Bielecka
emb/ itm/