Rozpoczynamy działalność Biennale Warszawa, to nowa formuła Teatru "Scena Prezentacje" - powiedział we wtorek dyrektor Sceny Prezentacje Paweł Wodziński. Wydarzenie jest realizowane zarówno jako stały program, jak i kilkutygodniowy festiwal w połowie 2019 r., zamykający dwuletni cykl pracy.
We wtorek w Warszawie odbyło się otwarcie siedziby Biennale Warszawa (ul. Mokotowska 29a), a także konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu.
"Biennale Warszawa, czyli nowa formuła Teatru +Scena Prezentacje+, wprowadza model działania charakterystyczny dla instytucji publicznej nowego typu, łączącej działalność badawczą, aktywistyczną i artystyczną" - napisano w informacji prasowej.
Wodziński wyjaśnił, że w "dokumentacji konkursowej na stanowisko dyrektora teatru bardzo wyraźnie zaznaczone było, iż Teatr +Scena Prezentacje+ w nowej formule będzie odpowiadał za stworzenie interdyscyplinarnego wydarzenia o charakterze biennale".
Podkreślił, że Teatr "Scena Prezentacje" jako instytucja istnieje dalej, ale program, który będzie realizował przez najbliższe dwa lata, a potem w kolejnym dwuletnim cyklu, będzie zogniskowany wokół idei Biennale, czyli dużego wydarzenia, którego pierwsza edycja odbędzie się w połowie 2019 r. i który będzie międzynarodowym, interdyscyplinarnym wydarzeniem kulturalno-społecznym.
Jak mówił, Biennale to także wydarzenie, w ramach którego odbiorcy będą mogli zobaczyć rozmaite dzieła sztuki, spektakle, wystawy bądź innego typu akcje czy działania, ale także będzie ono miało "bardzo silny element społeczny, czy aktywistyczny - zarówno, jeśli chodzi o debaty, dyskusje na temat istotnych kwestii politycznych, czy społecznych, ale także przez działania w bardzo konkretnych punktach miasta, czy ośrodkach w mieście z bardzo różnymi partnerami".
Pierwsza edycja Biennale zostanie poświęcona tematyce szeroko rozumianej przyszłości. "Zajmować się będziemy wizjami przyszłości, rozważając możliwość zmian technologicznych i ich wpływu na rozwój cywilizacyjny, polityczny i społeczny; zaprezentujemy także nowe idee i projekty polityczne, ekonomiczne i społeczne, zmierzające zasadniczą do przekształceń postkryzysowego świata; zajmiemy się także propozycjami drobnych korekt systemowych, mogących szybko poprawić codzienne życie mieszkańców miast" - zapowiadają twórcy przedsięwzięcia.
Biennale rozpoczyna działalność we wtorek, 16 stycznia, wieczorem wykładem Jana Sowy "Sztuka nie bycia rządzonym", czyli demokracja, jako forma życia. Wykład rozpocznie cykl "Solidarność 2.0", w ramach którego odbędzie się szereg spotkań i wykładów, m.in. z Joanną Pawluśkiewicz i Jakubem Rokiem, aktywistami zaangażowanymi w obronę Puszczy Białowieskiej (23 stycznia), z Kubą Szrederem (ASP Warszawa), którego wykład "Z dołu, z góry i na wskroś. Artystyczne instytucje dóbr wspólnych" odbędzie się 6 lutego.
Kolejny cykl, który startuje 17 stycznia, to "Antropologia planetarnej urbanizacji" Kacpra Pobłockiego. Jest to seminarium skierowane jest do badaczek i badaczy miejskich zainteresowanych udziałem w całorocznym przedsięwzięciu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.biennalewarszawa.pl.
W ramach Biennale zaplanowano też program "RePrezentacje 2017/18", którego kuratorką jest Agata Siwiak. "Chciałabym do tego projektu zaprosić ludzi, którzy są wymazywani ze społecznej debaty, którzy nie są w niej dostatecznie reprezentowani, stworzyć taki symboliczny parlament osób, które w jakiś sposób są przeźroczyste, wymazane" - poinformowała kuratorka.
Zapowiedziała, że do pierwszej edycji projektu chciałaby zaprosić m.in. dzieci i młodzież z jednego z lokalnych ośrodków dla uchodźców, a także dzieci z domów dziecka. "Jest mi bardzo bliskie myślenie Janusza Korczaka, który jest jednym z patronów tego projektu. Janusza Korczaka pamiętamy jako dobrego człowieka, który pochylał się nad sierotami, ale to nie była tego typu postać, właściwie należałoby ją na nowo odczytać. To był niezwykle błyskotliwy działacz społeczny, który właściwie zrewolucjonizował myślenie o dziecku. Mówił: dziecko już jest człowiekiem, dziecko już jest obywatelem i tak jak każdy inny obywatele, żyje w pewnym kulturowym, społecznym, politycznym habitacie i także jest postacią, na którą ten habitat działa w sposób opresyjny. Dzieci są pozbawiane praw" - zwróciła uwagę Siwiak.
Jak mówiła, pierwsza edycja projektu będzie realizowana pod hasłem roboczym Nowa Edukacja. "Ja głęboko wierzę, że jeżeli chcemy zmieniać rzeczywistość polityczną, społeczną, kulturową, to musimy pracować z młodzieżą, ponieważ to są nasi przyszli wyborcy, którzy za chwilę będą decydowali o kształcie państwa, o tym, jak ta demokracja jest realizowana i jak się spełnia" - zaznaczyła.
"Będziemy próbowali naszkicować taki świat, taką rzeczywistość oczyma dzieci, rzeczywistość idealną, utopijną, badając to, jak dzieci widzą swoje relacje ze światem, politykami, z Kościołem" - wskazała.
Założycielem i wieloletnim dyrektorem Sceny Prezentacje był Romuald Szejd. Scena zainaugurowała swoją działalność 29 października 1979 r. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Agata Zbieg
ksi/ agz/