Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy zbiorowej mogile Żydów z getta warszawskiego, zainaugurowała w środę centralne obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
Modlitwie przewodniczyli naczelny rabin Polski Michael Schudrich i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Rabin Schudrich odśpiewał modlitwę za dusze zmarłych "El Male Rachamim" (hebr. Boże pełen Miłosierdzia), a bp Markowski odczytał Psalm 130 zaczynający się od słów: "Z głębokości wołam do Ciebie, Panie".
Przed modlitwą rabin podkreślił, że choć nie wiadomo, ile osób pochowanych jest w zbiorowej mogile, "to wszystkie są ofiarami Holokaustu i wszystkie są święte".
Gospodarzem tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu, którego mottem jest cytat z Księgi Proroka Izajasza: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim", jest Archidiecezja Warszawska. Poprzednio archidiecezja była gospodarzem w latach 1998 i 2009.
Kulminacją Dnia będzie nabożeństwo Słowa Bożego w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Liturgii słowa przewodniczyć będzie metropolita warszawski.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast.(PAP)
autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)
dsr/ karo/