Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Polski w Wiedniu zorganizował spotkanie z udziałem środowiska austriackiego i polonijnego, poświęcone 70. rocznicy powstania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Jak poinformował PAP Instytut Polski w Wiedniu w komunikacie, podczas wtorkowej uroczystości dyrektor Instytutu Rafał Sobczak przypomniał, że symbolami ludobójstwa są "tysiące nagrobków, pomników i innych miejsc pamięci". "Choć większość ofiar Holocaustu pozbawionych jest własnych grobów, dzięki ludziom, instytucjom i wydarzeniom takim jak Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu możemy oddać cześć ich pamięci" – powiedział Sobczak, cytowany w komunikacie.
Jak dodał, podczas II wojny światowej polski rząd na uchodźstwie i tysiące Polaków instynktownie pomagali Żydom, choć groziła za to kara śmierci. "Utworzona na okupowanych ziemiach polskich Rada Pomocy Żydom +Żegota+ była jedyną organizacją w okupowanej Europie, powołaną specjalnie w celu ratowania Żydów. Warto również wspomnieć, że Polacy stanowią największą grupę wśród osób odznaczonych honorowym tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Państwa Izrael" – mówił Sobczak.
W komunikacie przypomniano, że jedną z osób wyróżnionych tym tytułem była Irena Sendlerowa, która w latach 1939-1942 uratowała prawie 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. "Na pamiątkę 10. rocznicy jej śmierci, Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu w maju tego roku zaplanował uroczystości poświęcone historii i zasługom tej +Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata+" - poinformowano.
Jak podał Instytut, w wieczorze upamiętniającym ofiary Holokaustu wzięli udział: sekretarz generalny Zukunftsfonds der Republik Oesterreich i przedstawiciele austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wiedeńskiego Instytutu im. Szymona Wiesenthala, Archiwum Austriackiego Ruchu Oporu oraz Komitetu Miejsca Pamięci w Gusen. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Jacek Lachendro, zastępca kierownika Centrum Badań w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, który wygłosił wykład o historii, działalności i zbiorach placówki.
Uczestnicy uroczystości obejrzeli film dokumentalny pt. "Pamięć – Świadomość – Odpowiedzialność", przygotowany wspólnie przez Telewizję Polską S.A. oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w związku z 70. rocznicą utworzenia Muzeum. Film został zrealizowany przy współfinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. "Klisze pamięci. Labirynty" zawierająca zbiór prac byłego więźnia niemieckich obozów Mariana Kołodzieja, scenografa filmowego oraz teatralnego. "Prace przedstawiają wizję gehenny obozowej w niemieckim obozie Auschwitz, a jednocześnie podkreślają heroiczne zwycięstwo odniesione tam przez polskiego franciszkanina, św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka" – czytamy w komunikacie.
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau to najbardziej rozpoznawalny symbol terroru na świecie. W obozie utworzonym przez Niemców na przedmieściach Oświęcimia w połowie 1940 roku zginęło co najmniej 1,1 mln osób. W lipcu 1947 roku na terenie byłego obozu polski Sejm powołał do istnienia Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.(PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/