W Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi ruszyły próby do najnowszej premiery, którą będzie adaptacja książki "KrUlewna Śnieżka" Bohdana Butenki. Spektakl, do którego Butenko stworzył również scenografię, wyreżyseruje Bogdan Nauka.
Zdaniem Ewy Kwiecińskiej-Kotwasińskiej z teatru, "KrUlewna Śnieżka" to odejście od klasycznej formuły słynnych bajek, a "jednocześnie znakomity sposób na ich odświeżenie".
"Już sam niepokojący błąd ortograficzny w tytule i komunikat towarzyszący wydanej w 2008 roku książce Butenki, czyli: +Specjalnie dla Ciebie! Bez cenzury! Po raz pierwszy odkrywamy najpilniej strzeżone sekrety świata bajek! Oto jedyna prawdziwa wersja wydarzeń! Przeczytaj, jeśli masz odwagę+ tworzą zapowiedź nieoczywistej i mało klasycznej opowieści" - wyjaśnia.
Według niej "KrUlewna Śnieżka" to rodzaj bajki na opak. Jej autor, Bohdan Butenko, ilustrator, rysownik i pisarz dekonstruuje dotychczas znaną opowieść o Królewnie Śnieżce i zmienia bieg wydarzeń. W jego wersji bajki, Śnieżka biega boso, jest raczej leniwą pannicą i ma pewną kulinarną słabość, za którą dałaby się pokroić – jabłka.
Natomiast krasnoludki, jako "inne od wszystkich", niedorosłe i uznane za brzydkie, zostają skazane przez panującego króla Niezgułę i miejscowego Szefa Policji na banicję do Dzikich Gór, gdzie mają wydobywać dla króla drogocenne kamienie, których… w ogóle tam nie ma. Król Niezguła chce bowiem utworzyć sobie państwo z ludzi ślicznych, uśmiechniętych i bogatych. Tymczasem to, którym rządzi, jest państwem dziwnym, w którym nikt nie czyta książek, a ludzie nie piszą i nie wymawiają kreskowanego "o" w imieniu swojej królewny.
Gdy okazuje się, że nie będzie przychodu z ciężkiej pracy krasnoludków, szefowie policji postanawiają uknuć spisek, ukraść klejnoty mieszkańcom i za pomocą Śnieżki podrzucić je krasnoludkom. Sprawy się jednak komplikują, gdy w okolicy pojawia się wiceszef policji w przebraniu czarownicy.
Kwiecińska-Kotwasińska przypomina, że Butenko już po raz trzeci realizuje swoje przedstawienie w łódzkim teatrze Arlekin. Pięćdziesiąt lat temu, w 1968 roku, widzowie mogli oglądać "Ferdynanda Wspaniałego" w jego scenografii i w reż. Janusza Galewicza. Dziewięć lat później, w 1977 roku, stworzył również scenografię do prapremiery przedstawienia "W Dolinie Muminków" autorstwa Jansson Tove w reż. Stanisława Ochmańskiego.
W obsadzie najnowszej premiery, którą zaplanowano na 24 marca, znajdą się: Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska, Katarzyna Pałka, Małgorzata Wolańska, Karolina Zajdel, Wojciech Kondzielnik, Szymon Nygard, Wojciech Schabowski. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ itm/