Dramatyczny los rodziny Ulmów czy działalność Żegoty zasługują na ustanowienie państwowego święta, jakim będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów - powiedział senator sprawozdawca Czesław Ryszka (PiS).
W Senacie trwa debata nad ustawą o uchwaleniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów.
"Podczas obrad komisji (kultury i środków przekazu) wspomniano jak dramatyczna jest historia rodziny Ulmów. To przecież polski granatowy policjant doniósł na nich, ale równocześnie Polskie Państwo Podziemne - choć ułomne - wydało wyrok skazujący go na śmierć i ten wyrok wykonano. Zgodziliśmy się podczas obrad komisji, że ustawa nie traktuje instrumentalnie osób ratujących Żydów" - powiedział podczas posiedzenia senator Czesław Ryszka (PiS).
Senator Ryszka przypomniał, że prezydencka ustawa ma na celu także uhonorowanie działalności organizacji takich jak Żegota, która "w sposób systemowy starała się pomagać społeczności żydowskiej" - dodał.
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała we wtorek o przyjęciu bez poprawek uchwalonej na posiedzeniu 6 marca br. przez Sejm ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
W treści ustawy czytamy: "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów – stanowi się, co następuje: Art. 1. Dzień 24 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest świętem państwowym. Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia".
Ustawa nad którą debatują senatorowie zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca i będzie miał charakter państwowy. Wybór daty wiąże się z tym, że właśnie tego dnia 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci oraz ukrywających się u tej rodziny Żydów. (PAP)
autor: Maciej Puchłowski
pmm/ rosa/