6. edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej "Ethniesy" rozpocznie się w czwartek w Bydgoszczy - potrwa do niedzieli. Publiczność usłyszy muzykę polską, ukraińską i żydowską.
Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W czwartek na scenie MCK zaprezentują się Swietłana Nianio i Raphael Rogiński, a także Maniucha i Ksawery. Pierwszy duet porusza się na pograniczu dźwięków polskich, ukraińskich, a także charakterystycznych dla muzyki żydowskiej. Drugi wykonuje tradycyjną muzykę Polesia.
Duet Elik - Swietłany Nianio i Raphaela Rogińskiego powstał jesienią ubiegłego roku. Podczas Ethniesów po raz pierwszy artyści wystąpią na koncercie przed polską publicznością. Pieśni wykonywane przez wokalistkę są jej autorskimi kompozycjami inspirowanymi ukraińskim folklorem.
"Krytycy mówią, że w jej rytmach pobrzmiewają nawet lunatyczne echa tradycji nowojorskiej minimal music. Raphael Rogiński, to polski kompozytor i gitarzysta urodzony w Niemczech. Współzałożyciel tak ważnych dla muzyki alternatywnej grup jak tria Shofar, Cukunft, Alte Zachen i Wovoka. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce, którą wirtuozersko łączy z elementami bluesa, free jazzu i swingu" - podkreślił rzecznik prasowy bydgoskiego festiwalu Jarosław Jaworski.
Maniucha i Ksawery starają się łączyć świat jazzu z coraz słabiej znanymi i ginącymi pieśniami pochodzącymi z Polesia. W ich repertuarze można odnaleźć pieśni wiosenne, żniwne, miłosne, kołysanki, a także przyśpiewki weselne oraz kołysanki.
W kolejnych dniach w Bydgoszczy wystąpią także m.in. Tęgie Chłopy, Karolina Cicha, Kapela Maliszów czy Adam Strug. Gwiazdą festiwalu będzie ukraińska grupa DachaBracha.
"To ukraińska muzyka korzeni zmiksowana z brazylijskimi, australijskimi i afrykańskimi rytmami. Na ich koncert przyjadą Ukraińcy z całej Polski" - dodał Jaworski.
DachaBracha wystąpi w sobotę. Ethniesy to nie tylko muzyka, ale również malarstwo. Na czwartek zaplanowano wernisaż wystawy lwowskiej artystki Oli Krawczenko. W piątek odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych z Piotrem Zgorzelskim, w sobotę warsztaty dla dzieci, a w niedzielę spotkanie autorskie z poetami nawiązującymi do wzorców ludowych poezji. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
edytor: Paweł Tomczyk
twi/ pat/