Ok. 4 km akt, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku, zostanie niebawem przewiezione do nowej siedziby instytucji, której otwarcie zaplanowano na czerwiec. Przed przeniesieniem do nowoczesnych magazynów, dokumenty zostaną odkażone i oczyszczone.
Obecna siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku mieści się w zabytkowym budynku w centrum miasta. Mimo bardzo dobrej lokalizacji, siedziba przestała jednak pełnić swoją rolę, gdyż jest tam zbyt mało miejsca na przechowanie dokumentacji.
W białostockim archiwum jest obecnie ok. 4 km akt i są przechowywane w wynajmowanych magazynach. Nowa siedziba ma umożliwić przechowywanie nawet 12 km akt. Jej budowa rozpoczęła się w 2016 roku; na początku tego roku budynek oddano już do użytku.
Według dyrektora archiwum Marka Kietlińskiego przenosiny już się rozpoczęły. Dyrektor dodał, że na razie przewożone są "mniejsze rzeczy" i bieżące dokumenty; kończą się też prace w magazynach, czyli pakowanie akt do specjalnych pudeł. Jak mówił Kietliński, do odpowiednich pudeł trzeba było spakować ponad 350 tys. jednostek archiwalnych znajdujących się w archiwum.
Zanim akta zostaną przewiezione do nowej siedziby, muszą zostać poddane fumigacji, czyli procesowi odkażenia i oczyszczenia biologicznego. Dyrektor powiedział, że badania te, przed przeniesieniem do nowego magazynu, zleciło laboratorium konserwacji archiwaliów działające przy Archiwum Głównym Akt Dawnych. Dodał, że w obecnych magazynach akta przebywały w warunkach, które nie zapewniały im dostatecznej ochrony, stąd potrzebne jest odkażenie, by w nowej siedzibie, gdzie są odpowiednie warunki do przechowywania dokumentów, trafiły one w dobrym stanie.
Archiwum przygotowuje się do przeprowadzenia przetargu na wyłonienie firmy, która odkazi akta. Kietliński liczy, że przetarg uda się rozstrzygnąć jeszcze w kwietniu, a fumigacja zostanie przeprowadzona w maju.
Dyrektor poinformował też, że pomimo przeprowadzki, archiwum nie jest zamykane, a zainteresowani mogą korzystać z akt. Dodał, że jeśli jest taka potrzeba, są one wypakowywane z pudeł i udostępniane. Mówił, że zapewne, gdy rozpocznie się odkażanie akt, będą one dostępne w węższym zakresie.
Uroczyste otwarcie siedziby ma nastąpić 20 czerwca, ale już wcześniej - podczas Nocy Muzeów (19 maja) - będzie można zwiedzić budynek. Kietliński powiedział, że zwiedzającym zostaną pokazane m.in. nowoczesne magazyny.
W nowym obiekcie, który położony jest na obrzeżach miasta, do dyspozycji jest ok. 3 tys. metrów kw. Oprócz magazynów powstały też pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale: konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną skierowaną do mieszkańców regionu. Budynek jest wyposażony w specjalistyczny system wentylacji i system zarządzania.
Najstarsze dokumenty z zasobów Archiwum Państwowego w Białymstoku - jak informuje placówka - pochodzą z XVI w. Instytucja przechowuje m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku. Gromadzi również dokumentację powstającą współcześnie w instytucjach państwowych i samorządowych. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ mkr/