Poeta Bohdan Zadura został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 12 maja.
W poniedziałek jury Silesiusa ogłosiło nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości. Podano również tytuły siedmiu książek nominowanych w kategorii książka roku oraz trzy w kategorii debiut roku.
Przewodniczący jury Andrzej Zawada, historyk literatury i krytyk literacki podkreślił, że Zadura to poeta z ogromnym dorobkiem, który patronuje również całemu pokoleniu młodych poetów.
Zadura zadebiutował w 1968 r. powieścią "Lata spokojnego słońca" oraz zbiorem wierszy "W krajobrazie z amfor". Dotychczas wydał ponad dwadzieścia tomów poezji, jest także autorem licznych esejów i prozy.
Zasiadający w jury krytyk literacki Grzegorz Jankowicz dodał, że Zadura ma również na swoim koncie wiele przekładów poezji m.in. z języka angielskiego, węgierskiego i ukraińskiego. „Impulsy, którymi zasilany był jego język poetyki pochodziły z różnych stron, ale chyba największy wpływ mieli na niego poeci amerykańscy, a wprowadzenie przez niego poezji amerykańskiej do Polski też zasługuje na wzmiankę” - tłumaczył.
Jury Silesiusa ogłosiło także nominacje do nagrody w kategoriach książka poetycka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: „Psalmy” Julii Fiedorczuk, „minimum” Urszuli Zajączkowskiej, „Zimna książka” Marty Podgórnik, „Puste noce” Jerzego Jarniewicza, „Rok bez chmur” Jacka Gutorowa, „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Pawilony” Dominika Bielickiego.
Wśród nominowanych do nagrody w kategorii debiut roku znalazły się: „Raport wojenny” Agaty Jabłońskiej, „Niebieska godzina” Julii Niedziejko i „Napływ” Emanueli Czeladki.
„Ten rok to rozkwit poezji, nigdy nie było tak wiele książek poetyckich, a wśród autorów jest przewaga kobiet. Poezja i wydawnictwa pączkują, małe oficyny wydają książki często bardzo starannie ze wsparciem samorządów" – zauważyła jurorka Justyna Sobolewska.
W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 200 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.
Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.
Oprócz statuetki Silesiusa laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., natomiast w kategorii debiut roku - 20 tys. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 12 maja. Nagroda zostanie wręczona po raz jedenasty. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/