W mińskiej archikatedrze Najświętszej Marii Panny z inicjatywy ambasady RP na Białorusi odprawiono we wtorek mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej . Msze święte w tej intencji odprawiono także w Grodnie i Brześciu.
W mszy celebrowanej przez ks. prałata Andrzeja Steckiewicza wzięli udział m.in. białoruscy Polacy, przedstawiciele władz oraz korpusu dyplomatycznego.
W homilii ksiądz Steckiewicz przypomniał, że zmarli w katastrofie smoleńskiej lecieli na spotkanie i modlitwę w intencji polskich oficerów zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej.
„Zamiast na spotkanie ze zmarłymi, dotarli do nieba” - mówił kapłan, który sam 10 kwietnia 2010 r. był w Smoleńsku i czekał na cmentarzu katyńskim na członków delegacji rządowej. „Pamiętam tamten dzień, tamtą niepewność i tamtą rozpacz, gdy dotarły do nas wieści z lotniska w Smoleńsku” - mówił duchowny.
Podkreślił, że modli się za zbawienie zmarłych w katastrofie oraz pokój ducha ich bliskich i uleczenie wszystkich ran i krzywd związanych z katastrofą.
Charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Michał Chabros przypomniał, że uczestnicy lotu mieli w Katyniu oddać hołd 22 tysiącom polskich oficerów – jeńców wojennych - zamordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD. Las Katyński, Miednoje, Charków, Bykownia – to tereny dzisiejszej Rosji i Ukrainy, na których dokonano masowych mordów na polskich jeńcach wojennych: oficerach, policjantach, naukowcach, duchownych, urzędnikach i przedsiębiorcach.
„Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku wstrząsnęły milionami Polaków w kraju oraz za granicą, a także międzynarodową opinią publiczną. Do dziś Polska oczekuje na zwrot przez władze rosyjskie wraku rządowego samolotu oraz czarnych skrzynek, co pozwoliłoby na uzyskanie pełnej wiedzy o przyczynach tej tragedii” - stwierdził Chabros.
Po mszy świętej odbył się koncert organowy polskiego organisty Mateusza Rzewuskiego wraz z białoruskim chórem Capella Sonorus. W programie znalazły się utwory żałobne i religijne kompozytorów z Polski i Białorusi.
W mszy świętej i koncercie wzięło udział około 200 osób. Oba wydarzenia zorganizowała Ambasada RP w Mińsku oraz Instytut Polski.
Polacy z Grodna wraz z przedstawicielami tamtejszego Konsulatu Generalnego RP uczestniczyli we mszy św. w intencji ofiar. Złożyli również kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym.
Jak powiedział PAP Andrzej Poczobut z władz Związku Polaków na Białorusi, msze w intencji ofiar katastrofy organizowane były także lokalnie przez działaczy tej organizacji.
W Brześciu mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej odprawiono z inicjatywy tamtejszego Konsulatu Generalnego RP.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ klm/ mc/