"Wspólna Niepodległa" - pod takim hasłem odbędzie się w Białymstoku wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Jak mówią organizatorzy, będzie to okazja do pokazania i podkreślenia wielokulturowego regionu, integrowania oraz wspólnego świętowania.
Organizatorem imprezy, która 3 maja odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Branickich, jest zarząd województwa podlaskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku. "Postanowiliśmy, że w roku, który jest 100-leciem odzyskania niepodległości, chcemy jasno i wyraźnie podkreślić, że Niepodległa jest wspólna" - mówił w poniedziałek wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.
Podkreślił, że to wyjątkowa propozycja do świętowania obchodów 3 maja, pokazująca, że "Niepodległą budowali wszyscy obywatele Polski, różnych narodowości(...)". "I ta Konstytucja 3 maja, która była ważna w życiu wszystkich narodowości zamieszkujących Rzeczpospolitą, będzie wspólnym świętem Podlasia" - dodał.
Województwo podlaskie uważane jest za najbardziej zróżnicowane narodowościowo i religijnie w kraju. Są tu największe w kraju skupiska prawosławnych oraz polskich muzułmanów, w większości Tatarów. Sam Białystok ma też bogatą przeszłość żydowską. Region zamieszkują Białorusini, Ukraińcy, Litwini oraz Romowie.
Jak mówił na konferencji dyrektor WOAK Cezary Mielko, program na tę imprezę został stworzony wspólnie z przedstawicielami mniejszości i podczas festynu będzie można poznać kulturę białoruską, tatarską, ukraińską, żydowską, litewską, czeczeńską i romską. Odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców, ale też tradycyjnych dań poszczególnych kultur. "Na zakończenie wspólny, spójny element, czyli wszystkie zespoły, przedstawiciele mniejszości wykonamy wspólnie poloneza poprowadzonego przez Zespół Pieśni i Tańca +Kurpie Zielone+" - dodał Mielko.
Przedstawiciele mniejszości obecni na konferencji podkreślali, że impreza to okazja do wspólnego świętowania, ale też integrowania się różnych środowisk oraz prezentacja dorobku swoich organizacji.
Katarzyna Pawłowska, przewodnicząca białoruskiego Stowarzyszenia AB-BA, mówiła, że to olbrzymie wyróżnienie, ale też nie wyobraża sobie, by we wspólnym świętowaniu zabrakło mniejszości białoruskiej, która najliczniej zamieszkuje region. "Dla nas, Białorusinów, ten rok jest wyjątkowym rokiem, ponieważ podwójnie świętujemy odzyskanie niepodległości - z jednej strony naszej ojczyzny, czyli Polski, z drugiej strony też odzyskanie niepodległości przez Republikę Białoruską" - powiedziała.
Stanisław Stankiewicz z Centralnej Rady Romów mówił, że Romowie czują się w Polsce jak w domu po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, kiedy rozpoczęto prace nad uniwersałem, który zezwalał społeczności romskiej zamieszkiwać tereny Rzeczpospolitej. "My, Romowie, też się z tego święta cieszymy" - dodał.
Główne uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odbędą się w Białymstoku tradycyjnie przy pomniku Józefa Piłsudskiego w centrum miasta.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ itm/