Ponad 300 uczniów kieleckich szkół weźmie w czwartek udział w rajdzie szlakiem miejsc, upamiętniających historyczne wydarzenia w stolicy województwa świętokrzyskiego, w ramach akcji „Przywróćmy pamięć zapomnianych bohaterom”.
Przedsięwzięcie, z okazji przypadającego w kwietniu Miesiąca Pamięci Narodowej, organizuje kieleckie Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO).
Jak przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Wzgórza Zamkowego Rafał Nowak, to już trzecia edycja akcji, której celem jest pokazanie młodzieży i wszystkim kielczanom miejsc historycznych wydarzeń czy ważnych postaci - upamiętnionych pomnikami i tablicami - o których znaczeniu na co dzień się często nie wie.
„Naszą ideą jest, żeby tym młodym ludziom powiedzieć o tym, co symbolizują te pomniki i tablice. Często my, starsi, mamy z tym problem - przechodzi się obok i nie zwraca uwagi przez dziesiątki lat, co symbolizuje tablica, jaka historia +stoi+ za pomnikiem” – zaznaczył Nowak.
W czwartek rano uczestnicy rajdu wyruszą w grupach sprzed budynku Szkoły Podstawowej nr 9 na Baranówku, w kierunku m.in. Cmentarza Wojsk Polskich i Cmentarza Partyzanckiego, przez okolice Wojewódzkiego Domu Kultury, obok Pomnika Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego, teren katedry, Skwer Szarych Szeregów, do kościoła garnizonowego.
Pokonując liczącą ok. 5,5 kilometra trasę, będą rozwiązywali zadania dotyczące znajdujących się po drodze miejsc pamięci – pomników, tablic, mogił – symbolizujących ważne historycznie dla Kielc i regionu świętokrzyskiego postaci czy wydarzenia.
W południe spotkają się na ulicy Karczówkowskiej, przy pomniku poświęconym polskim patriotom, rozstrzelanym w tym miejscu w maju 1944 r. Zaplanowano uroczystość, podczas której odczytana będzie relacja świadka tych tragicznych wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej. Do relacji udało się dotrzeć dzięki przedstawicielom Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
Jak wyjaśniał Nowak, polscy zakładnicy z więzienia kieleckiego zostali tu rozstrzelani przez Niemców w odwecie za zastrzelenie na Karczówce przez partyzantów Armii Krajowej niemieckiego żołnierza – podczas próby jego rozbrojenia.
„Naszym celem jest unaocznienie młodzieży, że to są ich przodkowie, ludzie którzy tu żyli - i w ten sposób można uczyć historii, lokalnego patriotyzmu. Wybieramy miejsca zapomniane, które nie funkcjonują w świadomości tak jak np. pomnik AK, gdzie odbywają się różne uroczystości i on funkcjonuje w świadomości. Ale jest bardzo wiele takich miejsc, które są już zupełnie poza naszą świadomością” – podkreśliła kierownik działu edukacji OMPiO, Jolanta Białek.
Rajd zakończy się ogniskiem przy klasztorze pallotynów na wzgórzu Karczówka.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach działa od lipca 2012 r. w zmodernizowanych budynkach dawnego więzienia przy ulicy Zamkowej. Jego misją jest kształtowanie i upowszechnianie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz budzenie poczucia dumy z dokonań przeszłych pokoleń, dorobku cywilizacyjnego, gospodarczego i naukowego mieszkańców miasta i regionu.
Placówka nie jest typowym muzeum, ale ośrodkiem edukacyjnym i badawczym. Powstała w nim multimedialna ekspozycja o dziejach politycznych i społecznych Polski, która ukazuje szczególnie wkład mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego w walkę o niepodległość.
Utworzone w czasach carskich więzienie było wykorzystywane przez gestapo, NKWD i UB. Zamknięte je dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.
W piwnicach OMPiO zachowano więzienne karcery. Na Murze Pamięci, powstałym w pobliżu ściany straceń dawnego aresztu, umieszczane są portrety więźniów politycznych, którzy w latach 1939-1956 zginęli w tutejszym więzieniu lub zostali z niego wysłani na śmierć. Obok muru, w dawnej wieży strażniczej, znajduje się multimedialna prezentacja z biogramami aresztantów.
OMPiO razem z kieleckim Instytutem Dizajnu – ośrodkiem wzornictwa – tworzy Wzgórze Zamkowe, które jest miejską instytucją kultury. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ itm/