12 książek nominowano w tym roku do Nagrody Literackiej im. m.st. Warszawy. Laureatów w czterech kategoriach nagrody oraz zdobywcę tytułu Warszawski Twórca poznamy 6 czerwca.
W kategorii prozatorskiej do nagrody nominowano książki "Toast na progu" Andrzeja Mencwela (Wydawnictwo Literackie), "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" Adama Robińskiego (wyd. Czarne), "Wzgórze psów" Jakuba Żulczyka (wyd. Świat Książki), a w kategorii poetyckiej tomiki: "Dzięki bogu" Anny Augustyniak (wyd. Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), "Wołam cię po imieniu" Marii Bigoszewskiej (wyd. Forma) i "Ulica tablic" Piotra Mitznera (wyd. tCHu).
W kategorii literatury dziecięcej o nagrodę ubiegają się książki: "Dom nie z tej ziemi" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby z ilustracjami Daniela de Latour (wyd. Nasza Księgarnia), "Ten i tamten las" Magdaleny Tulli z ilustracjami Alicji Rose (wyd. Wilk&Król) oraz "Lolek" Adama Wajraka z ilustracjami Mariusza Andryszczyka (wyd. Agora).
W kategorii "edycja warszawska" nominacje otrzymały książki: "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont (wyd. Czarne), "Kryptonim +Dziady+. Teatr Narodowy 1967-1968" Janusza Majcherka i Tomasza Mościckiego (wyd. Bellona) oraz "Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury" Grzegorza Miki (wyd. Skarpa Warszawska).
Do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłoszono aż 482 książki. Tradycyjnie najwięcej zgłoszeń wpłynęło w prozie – 214, na drugiej pozycji znalazła się poezja – w tej kategorii zgłoszono 125 tytułów, z literatury dziecięcej – 101 pozycji i 42 książki do kategorii edycja warszawska.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).
Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawski Twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 roku, uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano "za wszystko co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie". W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013) Wiesław Myśliwski (2014), Eustachy Rylski (2015) i Hanna Krall (2017).
Nazwiska tegorocznych laureatów poznamy 6 czerwca podczas uroczystej gali w Teatrze Studio. Łączna suma nagród to 250 tys. zł. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
edytor: Paweł Tomczyk
aszw/ pat/