Biblioteka i czytelnia powstaną jesienią przy dworcu głównym w Krakowie. Maksymalnie 15 tys. zbiorów mieścić się ma na parterze gmachu dworca PKP, gdzie tymczasową siedzibę administracyjną ma Biblioteka Kraków.
„Postanowiliśmy, zgodnie z licznymi oczekiwaniami, że na parterze jeszcze w tym roku jesienią otworzymy ogólnodostępną bibliotekę i czytelnię. W tej chwili rozpoczęte zostały prace projektowe, część pomieszczeń jest już wyremontowana” – powiedział na konferencji prasowej we wtorek dyrektor Biblioteki Kraków Stanisław Dziedzic.
Biblioteka i czytelnia na powierzchni ok. 70 m kw. pomieści do 15 tys. zbiorów – mają to być „poczytne” książki, czasopisma, ma być księgozbiór dla dzieci. Pomieszczenia, które są adaptowane na potrzeby biblioteki, mają być tak zaaranżowane, aby zachęcić i zatrzymać czytelnika. Jeszcze nie wiadomo czy biblioteka i czytelnia na stałe zajmą część parteru gmachu dworca PKP (wejście od ul. Lubicz), czy też za ok. trzy lata, kiedy Biblioteka Kraków przeniesie się do siedziby w tzw. zajeździe kazimierskim, zostaną zlikwidowane.
„Nawet, kiedy administracja Biblioteki Kraków zostanie przeniesiona na stałe do zajazdu kazimierskiego, to biblioteka w budynku dworca będzie mogła funkcjonować, tak jak filia. Dla przechodzących przez plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego mogłoby to być ciekawe miejsce na spędzenie wolnego czasu” – oceniła z-ca dyrektora Biblioteki Kraków Halina Szłapa.
Zgodnie z zapowiedziami władz Biblioteki Kraków, instytucja ta powinna za trzy lata przenieść się do zajazdu kazimierskiego przy ul. Krakowskiej i Węgłowej.
W zajeździe kazimierskim, który przez wiele lat nie był użytkowany – wyjaśniła Szłapa – przeprowadzono inwentaryzację, badania architektoniczne, jest opracowany program funkcjonalno-użytkowy budynku. Koszt remontu i adaptacji zajazdu kazimierskiego (5 tys. m kw.) to co najmniej 40 mln zł.
Na konferencji prasowej we wtorek władze Biblioteki Kraków podsumowały także pierwszy, 2017, rok działalności tej samorządowej instytucji. W ub. r. z usług biblioteki skorzystało ponad 500 tys. użytkowników, w tym prawie 140 tys. czytelników aktywnych, czyli takich, którzy w roku wypożyczyli przynajmniej jedną książkę. Biblioteka odnotowała 7,5 tys. nowych czytelników. Instytucja wypożyczyła ponad 2 mln dokumentów – książek audiobooków, czasopism, dokumentów elektronicznych.
W 2017 r. Biblioteka Kraków zakupiła ponad 35 tys. nowości, a od czytelników otrzymała ponad 11 tys. publikacji. Placówka zorganizowała ponad 2,6 tys. wydarzeń, w których udział wzięło 51 tys. osób. Zbiór biblioteki liczy obecnie prawie 2,2 mln książek, audiobooków, e-booków, gier komputerowych i planszowych. W planach Biblioteki Kraków jest budowa filii na nowo powstających osiedlach miasta oraz remont istniejących już oddziałów.
Biblioteka Kraków powstała na mocy decyzji krakowskich radnych, którzy zdecydowali o połączeniu w jedną samorządową instytucję kultury czterech dotychczasowych bibliotek publicznych wraz z ich filiami: Krowoderskiej, Nowohuckiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej. Nową instytucję tworzy sieć 57 bibliotek miejskich. Najmniejsza z nich ma 28 m kw., największa 560 m kw. powierzchni przeznaczonej dla użytkowników.
Wspólny katalog połączonych instytucji umożliwia ich użytkownikom, podobnie jak portal krakowczyta.pl, proste wyszukiwanie książek i zarządzanie kontem czytelnika.
Aby zapisać się do Biblioteki Kraków należy przyjść do wybranej filii zrzeszonej w Bibliotece Kraków z ważnym dokumentem zawierającym zdjęcie i PESEL. Bibliotekarz poprosi o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie karty zapisu; jeśli będzie potrzeba, pomoże ją wypełnić. Następnie wyda kartę biblioteczną ważną w całej sieci Biblioteki Kraków. W przypadku nieletnich kartę podpisuje rodzic lub opiekun prawny. Cudzoziemcy proszeni są o przedstawienie karty stałego pobytu lub paszportu.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/