Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.
"Ostatnio do naszego muzeum trafiły nieznane dotychczas fotografie twierdzy Przemyśl. Najprawdopodobniej zostały wykonane w dniach 3-4 czerwca 1915 r. bezpośrednio po zakończeniu trzeciego oblężenia twierdzy przez wojska rosyjskie" - powiedział PAP w czwartek kierownik placówki Marcin Marynowski.
Zdjęcia zostały wypożyczone z archiwum rodziny Starzewskich z Krakowa. Pułkownik Stanisław Starzewski na początku czerwca 1915 r. był członkiem delegacji Cesarsko-Królewskiej Dyrekcji Inżynierii twierdzy Kraków, która przyjechała do Przemyśla, by zbadać stan umocnień tutejszej twierdzy po odbiciu jej z rąk wojsk rosyjskich.
Na przygotowanej ekspozycji znajdzie się 55 dokładnie opisanych i opieczętowanych zdjęć. "Miały one dokumentować skalę zniszczeń dokonanych przez rosyjskich żołnierzy. Na ich podstawie dobierano amunicję i sprzęt artyleryjski używany w zdobywaniu tego rodzaju umocnień" - wyjaśnił Marynowski.
Otwarta w Noc Muzeów ekspozycja będzie czynna do końca czerwca. "Natomiast w listopadzie planujemy wystawę o płk. Stanisławie Starzewskim, który był świadkiem tamtych wydarzeń. Płk. Starzewski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był oficerem Wojska Polskiego. Wykonywał wówczas wiele ważnych misji i zadań. Chcemy o tym opowiedzieć" - powiedział kierownik muzeum.
W momencie wybuchu I wojny światowej twierdza Przemyśl była trzecią co do wielkości w Europie. Jej zewnętrzny pierścień miał 45 km długości; w jego skład wchodziło 17 fortów. Z kolei wewnętrzny system obrony liczył 21 fortów. Na początku sierpnia 1914 r. stacjonowało tam prawie 130 tys. żołnierzy. W twierdzy było też m.in. ponad tysiąc dział i 14,5 tys. koni.
Twierdza Przemyśl była trzykrotnie oblegana. Po zakończeniu I wojny światowej straciła swoje znaczenie wojskowe.(PAP)
autor: Alfred Kyc
kyc/ pat/