Ponad 230 wydarzeń zaplanowano na tegoroczną edycję Nocy Muzeów w Poznaniu. Zwiedzający będą mieli okazję poznać m.in. władców starożytnej Mezopotamii oraz sekrety kulinarne wielkopolskich gospodyń w XIX wieku. W tym roku w przypadającą w sobotę XV edycję Nocy Muzeów zaangażowanych jest ponad 50 muzeów, instytucji kultury i galerii.
Na poznaniaków atrakcje czekają m.in. w Muzeum Narodowym, gdzie oglądając ekspozycję można będzie tańczyć – w trakcie muzealnego Silent Disco. Wśród specjalnych wydarzeń w Bramie Poznania i na Trakcie Królewsko-Cesarskim znajdzie się m.in. wycieczka z latarkami po mrocznej i nieoświetlonej katedrze. Z kolei w Muzeum Archeologicznym można będzie zgłębić tajniki życia w starożytnej Mezopotamii i posłuchać opowieści o kilku tysiącleciach mezopotamskiej monarchii.
W Bibliotece Raczyńskich natomiast można będzie poznać sekrety kulinarne wielkopolskich gospodyń w XIX wieku. Jak tłumaczyła rzeczniczka biblioteki Katarzyna Wojtaszak, w trakcie wystawy można będzie dowiedzieć się m.in. o tym co jadano w wielkopolskich rodzinach, jak i w czym gotowano posiłki, oraz poznać przepisy poznańskich gospodyń.
„Kuchnia wielkopolska najczęściej kojarzy się z pyrkami, czyli ziemniakami, bez których wielu mieszkańców tej części Polski nie może wyobrazić sobie obiadu. Amatorzy słodkości natomiast na pierwszym miejscu wymieniają rogale świętomarcińskie, powszechnie reklamowane jako produkt regionalny. To, co dziś uważamy za kuchnię rodem z Wielkopolski, ukształtowało się w połowie XIX i na początku XX wieku, choć niektóre potrawy i zwyczaje kulinarne sięgają czasów dawniejszych. O tym wszystkim można się będzie dowiedzieć właśnie na wystawie” – dodała Wojtaszak.
W sobotę atrakcje będą czekać także na miłośników militariów. Pokazy broni przygotuje poznańskie Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, a w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 historie stolicy Wielkopolski będzie przybliżać poznaniakom grupa rekonstrukcyjna.
Patrycjusz Tomaszewski z Estrady Poznańskiej podkreślił, że z roku na rok Noc Muzeów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 70 tys. zwiedzających.
Tomaszewski tłumaczył, że w tym roku na mieszkańców Poznania czeka 7, specjalnie przygotowanych ścieżek. Wśród nich - "Ścieżka Muzeum Utraconego", która skupi się na pokazach filmowych m.in. w Muzeum Narodowym, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, czy Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Rodziny będą mogły z kolei przemierzyć Poznań "Ścieżką z dzieciakami". W ramach tej trasy rodzice i dzieci będą mogli odwiedzać muzea i galerie, w których czekach będą na nich quizy, warsztaty i zabawy.
Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, że poznańska Noc Muzeów to ogromne przedsięwzięcie. Jak mówił, „z roku na rok dołączają nowe jednostki, które chcą zaprezentować swoją ofertę właśnie w ten sposób. Jest to doskonała okazja, by zobaczyć, jak żyje Poznań nocą, co się tutaj dzieje” – podkreślił.
Dodał, że w tym roku do udziału w Nocy Muzeów zaprasza szczególnie poznańskich seniorów, którzy – jak wskazał - stanowią najmniejszą część odwiedzających instytucje kultury w stolicy Wielkopolski. „Warto pokazać im, że jest tu wiele do obejrzenia” – zaznaczył Solarski.
Ułatwienie dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów przygotowało także poznańskie MPK - na wydarzenie uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa "M" obsługiwana zabytkowym taborem. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ itm/