Amplifikacja Natury to nazwa projektu architektów z grupy CENTRALA, który prezentowany będzie od 26 maja w Pawilonie Polskim podczas 16. Międzynarodowej Wystawy Architektury – La Biennale di Venezia.
Ideą projektu Amplifikacja natury, według którego została ukształtowana przestrzeń wystawowa Polskiego Pawilonu, opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w naturze.
Według twórców wystawy — kuratorki Anny Ptak i architektów Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa z grupy CENTRALA — architektura nie służy tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami występującymi w przyrodzie jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.
"Klasyczne pojęcie architektury zakłada, że pozostaje ona w opozycji do natury, ma chronić człowieka przed naturą i jej zjawiskami" – powiedziała w rozmowie z PAP kuratorka Anna Ptak.
"My chcemy zmienić sposób myślenia o architekturze, pokazując, że architektura jest częścią natury, przyrody. Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że materią i budulcem architektury są właśnie siły przyrody, które podtrzymują życie planety: grawitacja i krążenie wody, oscylacja światła" - wyjaśniła.
"Akcentujemy w naszym projekcie rolę natury, postrzeganej jako proces, a nie tylko krajobraz, w którym architektura funkcjonuje" – dodała kuratorka.
Anna Ptak podkreśliła, że "człowiek, który buduje dom i +zamyka się w architekturze+ jest pozbawiony pewnych doświadczeń, zmysłowych odczuć i emocji wynikających z bezpośredniego kontaktu z naturą". Wyrazem tych założeń jest instalacja, która stanęła w centrum Pawilonu Polskiego na terenie Giardini della Biennale. Dzieło architektów i rzeźbiarki wykorzystuje zjawisko wyporności oraz wodę jako nośnik informacji.
Według jury konkursu, które wybrało Amplifikację natury jako najlepszy kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim, zaproponowana koncepcja nie tylko twórczo kształtuje przestrzeń Pawilonu, ale też nawiązuje do aktualnych problemów, z jakimi mierzą się teoretycy i praktycy architektury. Odwołuje się – co podkreślili jurorzy - do wybitnych projektów i realizacji polskiego modernizmu II połowy XX wieku.
Prezentacji w Pawilonie Polskim towarzyszy książka "Amplifikacja natury. Wyobraźnia przestrzenna architektury w epoce antropocenu" pod redakcją Anny Ptak, według projektu Krzysztofa Pydy.
Na przemian z Międzynarodową Wystawą Sztuki w Wenecji odbywa się od 1980 r. Międzynarodowa Wystawa Architektury. Ukazuje ona najważniejsze światowe dokonania, projekty i koncepcje w tej dziedzinie. Polskie prezentacje w Wenecji były wielokrotnie doceniane przez międzynarodowe jury, w tym — w 2008 r. — najwyższą nagrodą, czyli Złotym Lwem za wystawę "Hotel Polonia. Afterlife of Buildings" oraz wyróżnieniem specjalnym w 2012 r. za projekt "Pawilon dźwięków", pokazujący integrację architektury z dźwiękiem (Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great power).
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki jest opiekunem Pawilonu Polskiego i organizatorem wystaw na Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji. 16. Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia będzie trwała od 26 maja do 25 listopada 2018 r. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ pat/