"Freespace" (wolna przestrzeń) - to tytuł otwartej w sobotę w Wenecji dla zwiedzających, po dwóch dniach wernisaży, 16. Międzynarodowej Wystawy Architektury – La Biennale. Pierwszego dnia przybyło 7 tysięcy osób. Ekspozycja czynna będzie do 25 listopada.
Kuratorkami Biennale są Yvonne Farrell i Shelley McNamara. W ekspozycji na terenie weneckich Ogrodów i w Arsenale uczestniczy 71 podmiotów; są wśród nich 63 prezentacje narodowe. Po raz pierwszy prezentują się Antigua i Barbuda, Arabia Saudyjska, Gwatemala, Liban, Pakistan i Stolica Apostolska.
Otwarta w czwartek wystawa w polskim pawilonie na Biennale, zorganizowana przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki, ma tytuł "Amplifikacja natury". Przygotowała ją Centrala - warszawskie studio architektoniczno-badawcze, założone w 2001 roku jako platforma wspólnych poszukiwań twórczych architektów, designerów i artystów. Autorami projektu w Wenecji są Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis przy współpracy Izy Tarasewicz i Jacka Damięckiego. Kuratorką wystawy jest Anna Ptak.
Również polska prezentacja wpisuje się w temat przewodni 16. Międzynarodowej Wystawy Architektury, czyli wolną przestrzeń.
Jak wyjaśniono, grupa Centrala i kuratorka interpretują ją jako „darmową przestrzeń”, rodzaj daru, jakim są siły podtrzymujące życie na planecie, bez których nie byłoby architektury. Zaprezentowano siły stanowiące budulec architektury, to jest grawitację, krążenie wody, oscylację światła. Analizie poddano pięć obiektów architektonicznych, wybranych ze względu na działanie tych sił i przedstawionych w kontekście architektonicznym, artystycznym oraz naukowym i w różnych skalach.
Stolica Apostolska, która pierwszy raz uczestniczy w Biennale Architektury, ma swoją prezentację w parku na małej wyspie San Giorgio Maggiore. Składa się na nią 10 kaplic z różnych materiałów. Jedną z nich zaprojektował światowej sławy architekt Norman Foster.
Złotego Lwa tegorocznego Biennale za narodową prezentację otrzymała Szwajcaria. Wyróżnienie przyznano Wielkiej Brytanii. (PAP)
sw/ mc/