Prawda jest zasadniczą drogą ks. prof. Mareckiego, a cała jego działalność jest temu podporządkowana - mówił w poniedziałek prezes IPN Jarosław Szarek podczas prezentacji księgi pamiątkowej z okazji 60. urodzin ks. prof. Józefa Mareckiego.
Księga pamiątkowa pt. "Krajobraz i dziedzictwo kulturowe Europy. Sacrum – profanum" pod redakcją Lucyny Rotter i Andrzeja Gizy przygotowana została dla ks. profesora Józefa Mareckiego z okazji 60. rocznicy jego urodzin.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał podczas poniedziałkowego spotkania, że ks. prof. Marecki jest dla niego "przewodnikiem, który pokazał jak podchodzić do jednego z najtrudniejszych tematów - relacji polsko-ukraińskich, tego co stało się na Wołyniu, do ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na Polakach".
"Ks. prof. Marecki próbował zmierzyć się z tym, co się wtedy wydarzyło, co jest dla nas trudne do pojęcia. Wiele rozmów na temat tej tajemnicy zła, które się tam dokonało, i które tak boleśnie tkwi w nas. Prof. Marecki wskazywał, jakie są drogi przezwyciężenia zła i pojednania. Prawda jest zasadniczą drogą i cała działalność ks. profesora jest temu podporządkowana" - ocenił Szarek.
Jedna z redaktorek publikacji dr Rotter mówiła, że książka zawiera 60 artykułów autorstwa Mareckiego, a jego "pole naukowej działalności zawiera się w tytule". "Zarówno na krajobraz jak i dziedzictwo kulturowe Europy profesor spogląda poprzez perspektywę sacrum i profanum. (...) Otaczającą rzeczywistość można zrozumieć, jedynie patrząc na nią przez pryzmat historii. W tym przedziale twórczości zawierać się będą wszystkie te prace, artykuły i książki, które dotykają aspektów historycznych" - mówiła Rotter.
Marecki mówiąc o swoim dorobku naukowym zaznaczył, że "stara się odkrywać prawdę" mimo to, że - jak mówił - "jest ona nieraz bardzo bolesna". "W latach 90. zajmując się osobami, których procesy beatyfikacyjne miały być rozpoczęte, a którzy pracowali na terenie Związku Sowieckiego, poszukując świadków trafiłem na Ukrainę. (...) Tam natrafiliśmy na miejsca, gdzie miały znajdować się groby zamordowanych. Wtedy zrodziła się we mnie refleksja, że o tych ludziach trzeba pamiętać" - powiedział ks. prof. Marecki.
Ks. prof. Józef Marecki (ur. 1957) jest polskim historykiem, wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz pracownikiem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jako główny specjalista, koncentruje swe badania na represjach wobec Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych. Jest współinicjatorem edycji źródeł "Niezłomni" oraz redaktorem serii wydawniczej "Kościół w Okowach". W 2007 r. otrzymał nagrodę Prezesa IPN za działalność naukową.
Ks. Marecki jest specjalistą z zakresu archiwistyki i historii najnowszej. Zajmuje się problematyką związaną z szeroko rozumianym krajobrazem kulturowym Europy. Szczególnie bliskie mu są heraldyka, numizmatyka oraz weksylologia, falerystyka i symbolika chrześcijańska.
Opublikował 32 monografie i zwarte edycje źródłowe, redagował 33 prace zbiorowe, opublikował blisko 190 artykułów naukowych w kraju i za granicą, 70 haseł biograficznych, ponad 70 artykułów popularnonaukowych. Podczas konferencji i sesji naukowych wygłosił 206 referatów, w tym za granicą 22, a w kraju 31 na konferencjach międzynarodowych i 153 na ogólnopolskich. W dorobku posiada także 96 wystąpień popularyzatorskich, około 50 nagrań radiowych i telewizyjnych.(PAP)
masl/ itm/