IV edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Udział w akcji zadeklarowało już ponad 1800 książnic, które na sobotnią noc przygotowały dla czytelników rozmaite atrakcje.
Noc Bibliotek to przedsięwzięcie, które w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Biblioteki łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. "Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni" - zapowiadają organizatorzy.
W tym roku swój udział zgłosiło już ponad 1800 bibliotek i wciąż dołączają nowe. Akcja wyszła poza Polskę – włączyły się m.in. biblioteki w Santiago de Compostela, Streatham Tate Library w Londynie, Obwodowa Biblioteka dla dzieci we Lwowie, biblioteka w Saratowie w Rosji i w Mississauga w Kanadzie. Spis bibliotek biorących udział w przedsięwzięciu możecie znaleźć na stronie internetowej https://nocbibliotek.org, wraz z atrakcjami, które akurat tam się odbędą.
Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta". "W wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, twórczo zajmujemy się rodzimą sztuką, przyrodą, poznajemy polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażamy sobie Polskę za 100 lat" - zapowiadają organizatorzy.
Specjalne atrakcje czekają na czytelników w 77 bibliotekach we wszystkich dzielnicach Warszawy. Uroczysta inauguracja całej akcji odbędzie się w tym roku w Bibliotece Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy i Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28. Start zaplanowano na godzinę 19, a finał, który uświetni koncert zespołu Pablopavo i Ludziki – o północy. W międzyczasie odbywać się będą spotkania m.in. z Adamem Wajrakiem, Anną Bikont, warsztaty plastyczne.
Także w Warszawie, w Bibliotece Pałacu Młodzieży w PKiN odbędą się warsztaty z tworzenia bajkowych zakładek do książek. A dodatkowo gry związane ze Zbigniewem Herbertem, spacer śladami organizacji obywatelskich oraz wspólne debatowanie nad tym, jak Polska będzie wyglądać za kolejne 100 lat. Podczas Nocy Bibliotek w stolicy nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy, odbywać się będzie m.in. akcja „Warszawa czyta warszawiakom”. Pod czterema stołecznymi bibliotekami odbędzie się czytanie książek – zwycięskich tytułów 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Przechodnie, turyści, nocni fani literatury będą mogli się zatrzymać i posłuchać lektury.
Imprezy odbywać się będą w całym kraju zarówno w wielkich bibliotekach miejskich, jak i niewielkich bibliotekach szkolnych.
We wrocławskim Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zwiedzającym zostaną zaprezentowane ciekawe i szczególnie cenne zbiory, odbędzie się czytanie fragmentów książek z serii „Biblioteka Narodowa” i zwiedzanie wystawy malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. W poznańskiej Bibliotece Raczyńskich zaplanowano warsztaty teatralne dla dzieci i dokumentalny spektakl „(Od)Głosy biblioteki” - sztuki opartej na pismach czytelników i notatkach służbowych bibliotekarzy. (PAP)
aszw/ itm/